Elastycznie, prosto i wygodnie, a przy tym bez żadnego ryzyka. Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym jest zdecydowanie skuteczniejsze, niż odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety. Decydując się na założenie rachunku oszczędnościowego tworzymy w pełni bezpieczne źródło tzw. dochodu pasywnego. Nie musimy nic robić, aby nasze pieniądze zaczęły się pomnażać. Brzmi świetnie, prawda? Czas wobec tego poznać zarówno zalety, jak i wady kont oszczędnościowych.
Niewątpliwą zaletą rachunku oszczędnościowego jest generowany zysk. Wystarczy ulokować środki na koncie, aby bank z ustaloną częstotliwością (zazwyczaj miesięczną, jednak zdarzają się i dzienne kapitalizacje odsetek na rachunkach oszczędnościowych) zwiększał saldo konta. W ten prosty sposób zupełnie bez wysiłku możemy systematycznie zwiększać zasób naszego portfela. Co ważniejsze, w przeciwieństwie do lokat terminowych, banki nie wymagają minimalnego kapitału początkowego. Odsetki naliczane są od każdej kwoty, jaka znajduje się w danym okresie rozliczeniowym na koncie. Dodatkową zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość wpłacania i wypłacania środków w dowolnym momencie. Każda wpłata zwiększa saldo, od którego naliczane są odsetki. Im więcej i częściej wpłacamy, tym większy zysk wypracujemy. Elastyczność tej formy oszczędzania oznacza również, że w każdym momencie możemy wypłacić część lub całość posiadanych środków, bez utraty naliczonych już odsetek. Oznacza to, że konto oszczędnościowe nie tylko generuje zyski, ale i zapewnia pełną płynność finansową. Do zalet rachunków oszczędnościowych można zaliczyć także progresywne oprocentowanie. Zazwyczaj oznacza to, że im większa jest kwota zdeponowana na rachunku, tym wyższe jest oprocentowanie. Niektóre banki zwiększają wysokość oprocentowania również wtedy, gdy przez dłuższy czas odkładamy środki na rachunku oszczędnościowym.
Warto jednak zwrócić uwagę również na to, że elastyczność oszczędzania może być rozpatrywana jako wada konta oszczędnościowego. Zbyt łatwy dostęp do posiadanych środków sprawia, że chętniej i mniej rozważnie realizujemy wypłaty z konta oszczędnościowego, a tym samym zmniejszamy kapitał generujący dla nas dodatkowe środki na koncie. Ze zbyt częstymi wypłatami związane są również opłaty, które bank pobiera za przelewy z konta oszczędnościowego, jeżeli przekroczymy ustalony limit (zwykle banki umożliwiają realizację jednego bezpłatnego przelewu w miesiącu). Biorąc pod uwagę relatywnie niskie oprocentowanie konta oszczędnościowego (standardowo ok. 0,4 – 0,8% w skali roku, przy czym w ofertach specjalnych wzrasta ono do ok. 3%), koszt związany z wypłatami może przewyższyć wygenerowany uprzednio zysk. Co więcej, konta oszczędnościowe objęte są zazwyczaj zmiennym oprocentowaniem, a tym samym nie ma możliwości przeprowadzenia kalkulacji zysków w relacji długookresowej. Do wad rachunku oszczędnościowego można również przypisać maksymalny poziom salda, jaki objęty jest oprocentowaniem. Jeżeli przekroczymy ustalony poziom, wówczas odsetki naliczane są tylko do górnej granicy limitu. Rozwiązaniem tego problemu może być ulokowanie środków na kilku rachunkach.
Podsumowując, konto oszczędnościowe to praktyczne i w pełni bezpieczne rozwiązanie dla każdego, kto chce systematycznie oszczędzać, a przy tym nie chce tracić płynności finansowej na skutek czasowego zamrożenia posiadanego kapitału. Co prawda oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest obecnie na relatywnie niskim poziomie, jednak w dalszym ciągu pozwala ono generować zysk bez wysiłku. Mądre korzystanie z tego typu konta z całą pewnością pozwoli na sukcesywne zwiększanie posiadanych zasobów, niwelując przy tym wszelkie wady związane z tą formą oszczędzania.