Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie znacząco wzrosło ryzyko ataku hakerów na przedsiębiorców. Skoro instytucje rządowe największych państw świata nie zawsze są w stanie ochronić swoje poufne dane, to tym bardziej każdy przedsiębiorca powinien być świadomy zagrożenia internetowego dla jego biznesu. Jak przebiega taki atak i czym się ryzykuje?

Odrobinę trzeźwiącej statystyki

Według najnowszych badań niezależnych podmiotów niespełna 1/3 firm w Polsce padła ofiara ataków ze strony cyberprzestępców. Zagrożenie zazwyczaj dotyczy wycieku poufnych danych lub innych ważnych dokumentów, lub awarie systemów internetowych. Konsekwencją jest wyłudzanie ogromnych sum pieniężnych celem powrotu do posiadania plików. Co bardzo interesujące ogromna ilość firm nie widzi konieczności zbrojenia się pod względem ochrony internetowej. Skąd taki optymizm?

Wynika on zazwyczaj z mniejszej świadomości ryzyka. Minimalizm dotyczący instalowanych systemów ochrony i niewystarczające zabezpieczenia dają złudną ochronę. Zazwyczaj wszystko jest dobrze, do momentu przeprowadzenia ataku. Dlatego, zanim do niego dojdzie, należy przeanalizować zagrożenia internetowe dla biznesu i formę przeciwdziałania im.

Rodzaje złośliwego oprogramowania

Istnieje ogromna ilość różnych programów, które mają na celu wyrządzić krzywdę danym zgromadzonym na dysku lub pozbawić użytkownika dostępu do nich. Do takich zalicza się rodzaj zagrożenia nazywany ransomware. Chodzi o oprogramowanie antywirusowe, które przejmuje kontrolę nad dokumentami, a nawet nad całym systemem i umożliwia uzyskanie dostępu do niego dopiero po wykonaniu przelewu.

Inna forma zagrożenia to systemy szpiegujące spyware. Ich działanie skutkuje tworzeniem historii działań użytkownika i przekazywaniu jej innym osobom. Kolejny rodzaj ataku przeprowadzany jest za pomocą rootkit. W ten sposób haker ma możliwość zmodyfikować kod oryginalny i zastąpić go swoim celem ukrycia swojej obecności i innego złośliwego oprogramowania. W ten sposób może działać w systemie bez sygnałów widoczności.

Jeszcze innym bardzo popularnym rodzajem ataku jest wykorzystywanie phishingu. W tym przypadku zagrożenie internetowe dla biznesu polega na generowaniu wiadomości mailowych zawierających linki do złośliwego oprogramowania. Takie maile mogą być wręcz identyczne z tymi, które użytkownik zna na co dzień ze względu na podszywanie się pod znane instytucje.

Jak chronić się przed atakami?

Niezwykle skuteczną ochronę stanowi wykorzystanie zaawansowanego oprogramowania antywirusowego. Do takich programów zaliczają się, chociażby nagradzane za skuteczność Bitdefender i ESET. Ich działanie nie wpływa znacząco na wydajność komputera, jednocześnie zapewniając wszystko to, co potrzebne do zabezpieczenia wszystkich urządzeń w firmie. Ochrona poczty, sieci VPN, skaner przeglądarki, automatyczne skanowanie pobieranych plików czy instalowanych aplikacji to jedne z licznych funkcji tych programów. Ogromna ilość klientów komercyjnych z powodzeniem chroni się przed atakami hakerów właśnie przy użyciu tych programów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here