Branża e-commerce rozwija się obecnie w bardzo dynamicznym tempie. Nowe sklepy internetowe pojawiają się z dnia na dzień oferując często bardziej atrakcyjne ceny dla klientów. Dzieje się tak za sprawą braku potrzeby posiadania lokalu, który generuje dość duże koszty szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Ludzie są coraz bardziej przekonani do zakupów w internecie, dlatego wykwalifikowanie się w kierunku programisty sklepów internetowych, może być idealną ścieżką kariery zawodowej.
W dzisiejszym artykule opiszemy charakterystykę pracy, jaką podejmuje programista Magento, czyli platformy, która w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna ze względu na wiele korzyści oraz funkcjonalności ułatwiających zarządzanie produktami oraz samym sklepem.
Czym jest Magento?
Magento to otwarte oprogramowanie dla e-commerce, które zostało udostępnione na licencji Open Software License 3.0. Skrypt powstał w oparciu o Zend Framework. Magento został zaprezentowany w 2008 roku i od tego czasu jest stale rozwijany przez Magento Inc. (początkowo Varlen), który wchodzi w skład grupy eBay.
Statystyki Magento
Obecnie ponad 250.000 handlowców wykorzystuje platformę Magento Commerce, co stanowi aż 30% udziału w rynku. Według statystyk z 2015 roku 10% sklepów internetowych w sieci oparte jest właśnie na tym skrypcie.
Zalety Magento
Magento to system, który oferuje prawdopodobnie największe możliwości dostosowania sklepu do indywidualnych potrzeb spośród tego typu rozwiązań na rynku. Najważniejszą zaletą tego skryptu jest wysoka wydajność, która wymaga jednak dobrych parametrów serwera. Oprogramowanie cechuje się również niezwykle przyjaznym i intuicyjnym interfejsem, który pozwala na swobodne zarządzanie treścią nawet osobom niezaznajomionym z kodowaniem.
Platforma jest bardzo dobrze zaprojektowana pod kątem SEO i pozwala na tworzenie tzw. multistore (wielu sklepów w jednym miejscu). Warto również wspomnieć o dużej ilości dostępnych szablonów oraz pluginów, dzięki którym wdrażanie rozwiązań w sklepie, staje się banalnie proste i nie wymaga nawet ingerencji w kod źródłowy.
Idealny framework dla programistów
Platforma Magento dedykowana jest głównie dużym sklepom, które posiadają ogromny asortyment produktów. Zaletą tego skryptu są przede wszystkim znaczące ułatwienia w zarządzaniu asortymentem, zamówieniami oraz wysyłką. Dostępność zaawansowanych funkcjonalności wynika najczęściej ze współpracy z programistami, co stwarza możliwości zatrudnienia dla Magento Developerów. Oparcie tego systemu na technologii Zend oferuje duże możliwości wzbogacania sklepów o dodatkowe funkcjonalności, dlatego znajomość tego frameworku jest praktycznie niezbędna w pracy wyspecjalizowanego w tym kierunku programisty.
Zarobki programistów Magento i wymagania pracodawców
Przeglądając ogłoszenia dla programistów Magento można zauważyć, że pracodawcy oczekują najczęściej poniższych umiejętności:
- znajomości HTML CSS, JavaScript (frontend)
- doświadczenie w integracji z zewnętrznymi systemami (kurierzy, płatności itp.)
- znajomość MySQL
- znajomość PHP w wersji 7.x
- znajomość metodologii Agile (scrum, kanban)
Zarobki programistów Magento mogą być niezwykle satysfakcjonujące sięgając nawet 10.000 złotych. Ponadto pracodawcy oferują często dodatkowe benefity, a także możliwości pracy zdalnej.
Podsumowanie
Zastanawiając się nad wyborem technologii oraz środowiska na początku swojej przygody z programowaniem, warto zawsze zastanowić się nad ich przyszłością. Magento jest z pewnością platformą, która będzie dalej rozwijała się w najbliższych latach, dlatego rozwój w tym kierunku może być idealnym wyborem na ścieżce kariery programisty i zapewnić bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia.
Źródło: TeamQuest – praca IT