Działalność innowacyjna w polskiej gospodarce nigdy nie należała do dominującej. Pod tym względem Polska jest w tyle Europy. Właśnie dlatego ustawodawca wprowadził ulgę podatkową, która ma uatrakcyjnić przedsięwzięcia stawiające na badania i rozwój. Dla kogo jest to rozwiązanie i jak można z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest ulga IP Box?

Jest to preferencyjna stawka podatkowa, którą mogą zastosować przedsiębiorcy czerpiący dochody z działalności badawczo-rozwojowej. Obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i obejmuje dochody z praw własności intelektualnej. Można ją zastosować do rozliczenia podatku dochodowego przy zeznaniach PIT i CIT w wysokości 5 proc. Zastępuje ona dotychczasowe stawki obowiązujące:

  • na zasadach ogólnych – odpowiednio 17 proc. i 32 proc.,
  • przy podatku CIT – dla stawek 9 proc. oraz 19 proc.,
  • dla podatku liniowego – 19 proc. kwoty dochodu.

Jak widać jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, pozwalające na optymalizację kosztów. Jest szczególnie przydatne dla startupów i firm dopiero rozpoczynających działalność. Na początkowym etapie rozwoju przedsiębiorstwa potrzebują dużego kapitału i każda oszczędność jest na wagę złota. Aby skorzystać z tej niebywałej możliwości warto użyć najlepszych narzędzi, które można znaleźć w internecie. Jednym z nich jest Twój e-pit 2021 – program do wysyłania deklaracji z aktualnymi drukami.

W jakich przypadkach stosuję się tę ulgę?

Ulga przysługuje podatnikom, którzy podlegają ustawom o PIT oraz CIT. Definiują one działalność innowacyjną jako działania twórcze obejmujące badania naukowe i prace rozwojowe, które systematycznie zwiększają zasoby wiedzy oraz wykorzystują te zasoby do nowych zastosowań. Od strony prawnej ulga IP Box może być wykorzystana przez:

Podatników PIT:

  • wspólników spółek cywilnych, jawnych, partnerskich oraz komandytowych,
  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spadkobierców firm o profilu badawczo-rozwojowym.

Podatników CIT:

  • osoby prawne, grupy kapitałowe, spółki komandytowe – akcyjne,
  • niektóre jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, bez względu na lokalizację siedziby zarządu spółki.

Niestety, ale z ulgi nie skorzystają jednoosobowe działalności gospodarcze, które rozliczają się według ryczałtowej formy opodatkowania od przychodów ewidencjonowanych.

Ewidencja projektów badawczo-rozwojowych

Podatnicy, którzy pragną skorzystać z ulgi prorozwojowej są zobowiązani do prowadzenia specjalnej ewidencji projektów badawczo-rozwojowych. Dotyczy to najbardziej podmiotów, które prowadzą więcej niż jeden projekt w formule IP Box. Ewidencja składa się z kilku niezbędnych elementów:

  • przedmiotowego i podmiotowego opisu projektu,
  • dokładnych terminów rozpoczęcia i zakończenia projektu badawczego,
  • listy osób, które biorą udział w tym projekcie,
  • wykazu zadań, które wchodzą w zakres projektu. Każde zadanie powinno być przyporządkowane konkretnej osobie, która jest za nie odpowiedzialna.

Celem prowadzenia ewidencji jest obliczenie kosztów i dochodów projektów, które mają kwalifikować się do przyznania ulgi IP Box. Będzie ona poddawana ocenie, które z prowadzonych prac mogą być objęte ulgą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here