Ubezpieczenie OC pokrywa szkody, jakie powstały zarówno podczas ruchu, jak też wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet zatrzymania czy postoju. Co więcej, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami.
Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa przypisana jest nie do właściciela, ale konkretnego samochodu. Oznacza to, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy szkody spowodował inny kierowca (np. znajomy czy członek rodziny właściciela).
Wszelkie informacje dotyczące OC znajdują się w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. Zapoznasz się tam między innymi z zasadami zawierania i wykonywania umów OC.
Gdzie wykupić polisę OC?
Ubezpieczenie samochodu w tym m.in. OC możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój staż jako kierowcy czy historia ubezpieczeniowa. Zgodnie z art. 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych żadna firma nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia.
Nie oznacza to jednak, że wysokość OC będzie zawsze taka sama. Ubezpieczyciele w celu jej ustalenia biorą pod uwagę bardzo wiele czynników – związanych zarówno z pojazdem, jak też samym kierowcą. Co więcej, mogą dokonywać rekalkulacji składki, czyli ponownego ustalenia jej wysokości – ma to miejsce zwykle wtedy, gdy okazuje się, że samochodem kieruje młoda albo niedoświadczona osoba. Sprawdź np. ubezpieczenie OC w Compensie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/oc/.
Jakie czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC?
To zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czynnikami, które decydują o wysokości składki ubezpieczenia mogą być np.
- wiek kierowcy – zwykle najwyższe składki płacą młodzi kierowcy (18-25 lat), którzy nie posiadają dużego doświadczenia za kółkiem i są uznawani przez ubezpieczycieli za tych, którzy częściej powodują kolizje oraz wypadki drogowe;
- historia ubezpieczenia – jeżeli kierowca jeździ od wielu lat bezszkodowo, może liczyć na niższą składkę od tego, który w ciągu ostatnich lat spowodował kilka kolizji lub wypadków drogowych;
- miejsce zamieszkania – jest ono istotne o tyle, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprawdzać np. statystyki kolizji czy wypadków w danym miejscu i na tej podstawie ustalać ryzyko powstania szkody (zwykle więcej za OC płacą mieszkańcy największych miast, gdzie ruch jest bardzo duży);
- stan cywilny i liczba posiadanych dzieci – osoby w związkach małżeńskich oraz posiadające potomstwo uznawane są często za bezpiecznych kierowców i w efekcie zwykle płacą za OC nieco mniej od kawalerów/panien oraz osób, które nie posiadają dzieci;
- parametry samochodu, zwłaszcza pojemność silnika – im jest ona większa, tym wzrasta wysokość składki;
- marka samochodu – istnieje spore prawdopodobieństwo, że właścicielowi nowego modelu BMW ubezpieczyciel naliczy wyższą składkę niż osobie, która porusza się wiekowym Oplem.
Masz już ubezpieczenie OC. SPrawdź, dlaczego warto mieć również autocasco. Sprawdź ofertę ubezpieczenia na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/autocasco/.