Z podatku dochodowego trzeba się rozliczyć, w przeciwnym razie mogą nas spotkać przykre konsekwencje ze strony fiskusa. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, co jest przychodem i musi zostać uwzględnione w zeznaniu, a co takim przychodem nie jest. Warto pamiętać, że w skomplikowanych rozliczeniach z Urzędem Skarbowym może pomóc program do rozliczania pit.
- Czy świadczenie postojowe jest przychodem? Postojowe a PIT
- Świadczenie postojowe a podatek dochodowy
- Świadczenie postojowe a PIT – czy trzeba go ująć w zeznaniu podatkowym?
- Rozliczenie podatku dochodowego w programie do rozliczania pit od info
Jesteś przedsiębiorcą i stoisz przed dylematem dotyczącym tego, czy świadczenie postojowe jest przychodem i należy od niego odprowadzić należny podatek? Przeczytaj nasz tekst, a przynajmniej na część z pytań tkwiących w Twojej głowie znajdziesz w nim odpowiedź!
Czy świadczenie postojowe jest przychodem? Postojowe a PIT
Epidemia koronawirusa dosyć mocno namieszała w świecie biznesu. Wiele branż przeżywa kryzys związany z wprowadzonymi odgórnie restrykcjami. Wydaje się, że najbardziej ucierpiała branża turystyczna, choć i hotelarze czy przedstawiciele gastronomii nie mają powodów do zadowolenia. Aby nieco ulżyć przedsiębiorcom, władze krajowe wprowadziły szereg udogodnień, aby podmioty gospodarcze mogły przetrwać ten trudny dla nich czas.
Świadczenie postojowe, z którego może skorzystać całkiem spora grupa przedsiębiorców, może przyczynić się do tego, że wiele biznesów zostanie uratowanych i nie trzeba będzie ich zamykać. Jednak niektórzy zastanawiają się, jak wygląda to świadczenie od strony podatkowej. Czy jest ono przychodem, który trzeba uwzględniać w pit?
Świadczenie postojowe a podatek dochodowy
To, że od pieniędzy, które otrzymujesz z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, musisz zapłacić podatek określony przepisami prawa, jest z pewnością dla Ciebie oczywiste. Jednak jak kwestia ta wygląda w przypadku świadczenia postojowego? Przecież nie wypracowałeś tych pieniędzy samodzielnie, a otrzymałeś je od ZUS-u w ramach pomocy w utrzymaniu firmy. Warto zaznaczyć, że w myśl obowiązujących przepisów, świadczenie postojowe nie jest traktowane jako pomoc publiczna, a co za tym idzie, uznaje się je za przychód przedsiębiorstwa. Czy jest to jednoznaczne z tym, że należy od niego odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?
Świadczenie postojowe a PIT – czy trzeba go ująć w zeznaniu podatkowym?
Jedynie dokładne wypełnienie deklaracji podatkowej uwolni Cię od ewentualnych pomyłek. Co jednak w sytuacji, gdy nie wiesz, czy świadczenie postojowe powinno zostać uwzględnione w PIT? W takiej sytuacji masz dwa wyjścia – o pomoc możesz zwrócić się do swojej księgowej lub samodzielnie możesz próbować się wgryźć w obowiązujące przepisy prawa.
Dobrą wiadomością dla wielu przedsiębiorców będzie z pewnością to, że świadczenie postojowe otrzymane w bieżącym roku ze względu na przestoje w branży spowodowane przez epidemię koronawirusa, są zwolnione od podatku dochodowego.
Rozliczenie podatku dochodowego w programie do rozliczania pit od podatnik.info
Szukasz sposobu na to, aby szybko i sprawnie rozliczać podatek dochodowy? Zależy Ci na tym, aby uniknąć powszechnych błędów? Skorzystaj z niezwykle intuicyjnego rozwiązania, jakim jest program do rozliczania pit oferowany przez podatnik.info. Dzięki niemu złożenie rocznego zeznania podatkowego nie będzie stanowiło żadnego wyzwania, nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem i nie są jeszcze rozeznane w kwestiach podatkowych.