Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do cięcia różnego rodzaju materiałów – glazury, klinkieru, bloczków betonowych, krawężników, nawierzchni asfaltowych i betonowych ścian i wielu innych elementów budowlanych. Na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych przecinarek o zróżnicowanych parametrach i konstrukcjach dostosowanych wielu prac budowlanych, remontowych czy instalatorskich. W tym artykule prezentujemy, na co zwrócić uwagę, wybierając przecinarkę, a także wskażemy najpopularniejsze modele wybierane przez polskich fachowców.

Profesjonalna przecinarka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Konstrukcje przecinarek możemy usystematyzować na podstawie wielu aspektów. Wśród najpopularniejszych konstrukcji należy wymienić przecinarki jezdne, ręczne oraz stolikowe. Poza tym możemy wyróżnić przecinarki: liniowe, ścienne, taśmowe, hydrauliczne, łańcuchowe, a także bruzdownice.

  • Przecinarka jezdna wykorzystywana jest do wydajnego i komfortowego cięcia nawierzchni betonowych i asfaltowych – również do cięcia świeżego betonu.
  • Przecinarka ręczna służy efektywnemu cięciu krawężników, płyt budowlanych, bloczków, rur, asfaltu, muru oraz pozostałych elementów konstrukcyjnych i budowlanych na sucho lub na mokro.
  • Przecinarka stolikowa to powszechnie stosowane urządzenie przeznaczone do efektywnego i wygodnego cięcia płytek ceramicznych, klinkieru i kamienia ozdobnego podczas prac remontowo-budowlanych.

Przecinarka wykorzystywana z dala od sieci elektrycznej powinna być wyposażona w napęd spalinowy. Choć odznacza się on niższą kulturą pracy względem napędu elektrycznego, pozwala na zachowanie o wiele większej mocy urządzenia. Niestety, z reguły przecinarka spalinowa jest cięższa od przecinarki elektrycznej, niemniej wolniej się przegrzewa i zapewnia większą efektywność pracy. Wśród typowych urządzeń spalinowych należy wymienić przecinarki jezdne – np. przecinarkę Wacker Neuson BFS 735.

Przecinarka elektryczna może być zasilana jedno- lub trójfazowo z sieci albo czerpać energię ze wbudowanego akumulatora. Napęd elektryczny montowany jest przede wszystkim w przecinarkach do glazury, przecinarkach łańcuchowych i z łańcuchem diamentowym, czego przykładem może być m.in. przecinarka Husqvarna K 6500 Chain.

Przecinarka i jej najważniejsze parametry techniczne

Stojąc przed wyborem urządzenia, jakim jest przecinarka, poza określeniem jej rodzaju i napędu, kluczowe jest wskazanie istotnych parametrów technicznych. Możemy zaliczyć do nich m.in.: moc silnika, maksymalną głębokość cięcia, zużycie energii elektrycznej lub paliwa, średnicę kompatybilnych tarcz czy ciężar.

Im przecinarka dysponuje wyższą mocą silnika, tym pozwoli na cięcie twardszych i grubszych materiałów. Poza tym cięcie będzie wykonywane szybciej, a sprzęt wolniej będzie się przegrzewał. Przykładowo niewielka przecinarka stolikowa Husqvarna TS 66 dysponuje silnikiem o mocy rzędu 0,8 kW, przy czym największe w pełni specjalistyczne przecinarki stolikowe są w stanie wygenerować aż 5,5 kW – np. model Tyrolit TME700.

Maksymalna głębokość cięcia zależy zarówno od rodzaju i konstrukcji przecinarki, jak i jej mocy oraz kompatybilnej z urządzeniem tarczy tnącej. W przypadku kompaktowych przecinarek jezdnych w możemy spodziewać się głębokości cięcia do 125 mm. Z kolei duże przecinarki jezdne do specjalistycznych zastosowań drogowych są w stanie przeciąć nawierzchnie o grubości dochodzącej do 430 mm – np. przecinarka jezdna Tyrolit FSD1049.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here