Jeśli popularność twojej strony internetowej czy innej usługi online, którą oferujesz, jest coraz większa, a analizując generowane przez ciebie obciążenie serwera, widzisz, że zbliżasz się do ustanowionej przez administratora granicy, to sygnał, że musisz zainteresować się serwerem VPS. Czym właściwie jest serwer VPS i jakie są jego rodzaje?
Serwer VPS – co to za usługa?
VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza wirtualny serwer osobisty. Dlaczego wirtualny? Otóż w przypadku tej usługi nie otrzymujesz dostępu do wszystkich zasobów danej maszyny, lecz do ich części. W ramach jednej maszyny uruchamiane są wirtualne serwery, z których każdy ma przydzieloną określoną ilość zasobów – procesora, pamięci RAM czy powierzchni dyskowej. Wirtualne serwery tworzone są za pomocą specjalnego oprogramowania – w ten sposób powstaje środowisko, które umożliwia zainstalowanie systemu operacyjnego. Oprogramowanie, które pozwala tworzyć wirtualne serwery, nazywane jest hypervisor.
Serwery VPS można podzielić ze względu na zastosowany rodzaj wirtualizacji. Dostawcy usług hostingowych wykorzystują dwa podstawowe typy wirtualizacji, mianowicie:
- pełną wirtualizację ze wsparciem sprzętowym – możesz zainstalować dowolny system operacyjny, również z obrazu systemu, który sam dostarczysz, ale nie każda firma hostingowa na coś takiego pozwala;
- parawirtualizację – maszyny wirtualne współdzielą jądro systemu operacyjnego z maszyną hosta. Oznacza to, że będziesz musiał skorzystać z jednego z udostępnianych przez firmę hostingową obrazów systemów operacyjnych.
Inne rodzaje wirtualizacji to:
- Wirtualizacja sprzętowa – czyli odmiana pełnej wirtualizacji. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększona szybkość w stosunku do pełnej wirtualizacji – nie mamy tutaj do czynienia z tak dużym obciążeniem procesora fizycznej maszyny.
- Wirtualizacja hybrydowa – wirtualizowane są nie tylko procesor i pamięć, ale również urządzenia, m.in. dyskowe i sieciowe.
- Wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego – technicznie nie jest to metoda wirtualizacji, tylko sposób izolacji kolejnych instancji tego samego systemu operacyjnego w ramach jednej maszyny fizycznej. Rozwiązanie to zapewnia bardzo dużą wydajność ze względu na to, że nie ma potrzeby tworzenia całego wirtualnego komputera i emulacji urządzeń.
Parametry serwerów VPS
Wydaje ci się, że serwery VPS wiążą się z bardzo wysokim wydatkiem? Wszystko zależy od tego, na jakie parametry się zdecydujesz. Prawdopodobnie firma hostingowa w swojej ofercie opisze dokładnie parametry serwera i zasugeruje, pod jakie usługi jest on odpowiedni. Wybierając serwer VPS, zwróć uwagę na:
- Procesor (CPU) – do obsługi kilku dużych projektów możesz potrzebować 8vCore @2GHz, ale już pod proste usługi, jak np. strona WWW, wystarczy 1vCore @2GHz.
- Pamięć RAM – im więcej, tym oczywiście lepiej. W podstawowych pakietach możesz mieć 1 GB RAM, a w serwerach pod bardziej zaawansowane rozwiązania np. 16 GB.
- Pojemność dyskowa (HDD) – musisz dopasować do swoich oczekiwań, tj. pod rodzaj usługi, z jakiej zamierzasz skorzystać.
- Technologia wirtualizacji – np. w przypadku serwerów Homecloud jest to technologia Virtuozzo Containers (VC), która pozwala ograniczyć do minimum zasoby potrzebne na uruchomienie środowiska wirtualnego. O technologiach wirtualizacji już wspominaliśmy.
- Liczbę adresów IP – najczęściej w pakiecie masz do dyspozycji jedno IP z opcją zamówienia dodatkowych.
- Panel administracyjny – pozwala wygodnie zarządzać serwerem, podobnie jak w przypadku serwera współdzielonego. Przykładem bardzo dobrego i prostego w obsłudze panelu jest Plesk Panel.
- Systemy operacyjne – jakie systemy operacyjne możesz zainstalować?
- Transfer – najczęściej będzie nielimitowany.
- SLA – czyli ciągłość działania usługi. Nie spodziewaj się, że będzie ona wynosić 100 proc. Dobry wynik to 99 proc.
Serwer VPS
Serwer VPS teoretycznie jest rozwiązaniem wymagającym większej wiedzy niż serwer współdzielony, ale dzięki odpowiedniemu panelowi zarządzania administracja nim staje się zdecydowanie łatwiejsza.