Rozliczenia podatkowe co roku są poważnym utrudnieniem dla wszystkich osób pracujących i prowadzących działalność. Wymagają skrupulatnego przedstawienia swoich wszystkich dochodów i udokumentowania ich w postaci PIT-ów. Jest kilka rodzajów PIT-ów, na których trzeba złożyć swoje coroczne zeznanie podatkowe i każdy z nich jest dedykowany podatnikom innego rodzaju. Jednym z nich jest PIT-36L – dla kogo jest on przeznaczony?
PIT-36L dla podatników liniowych
PIT-36L jest formularzem dedykowanym przedsiębiorcom, którzy odprowadzają podatek liniowy. Jest to podatek stały, wynoszący zawsze 19%, niezależnie od osiąganego przychodu. Ten rodzaj podatku może być korzystny w niektórych sytuacjach, głównie przy wysokich dochodach. Opodatkowanie w ten sposób ma jednak swoje minusy w postaci ograniczeń przy rozliczaniu z podatków.
PIT-36L a przychody z innych źródeł i odliczenia
Osoby, które wybrały opodatkowanie liniowe, w swoim zeznaniu rocznym nie mogą uwzględnić na jednym formularzu przychodów z działalności opodatkowanej liniowo oraz innego źródła dochodu, na przykład umowy o pracę. Co można odliczyć od dochodu? Odliczymy od niego koszty jego uzyskania. Z kolei od podatku możemy sobie odliczyć w takiej sytuacji składki na ubezpieczenie zdrowotne, które opłaciliśmy, oraz ulgę abolicyjną. Można również przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Nie jest uwzględniana natomiast kwota zmniejszająca podatek, jak byłoby to w przypadku skali podatkowej. Dodatkowo, PIT-36L uniemożliwia też ulgi otrzymane z tytułu rozliczenia wspólnego z małżonkiem.
PIT-36L w praktyce
Wybór opodatkowania liniowego powinien być decyzją poprzedzoną kalkulacjami i zastanowieniem się nie tylko nad możliwościami, ale również ewentualnymi konsekwencjami. W przypadku bardzo wysokich dochodów firmy bardzo trudno jest się pozbywać na rzecz podatku części przychodów wyliczonej na podstawie skali. Z drugiej jednak strony myśląc o ewentualnych wydatkach na rzecz podatku nie można też nie pomyśleć o kwestiach przyjemniejszych, takich jak ulgi czy zwroty podatku. W niektórych przypadkach może się okazać, że finalnie rozliczenie się na podstawie PIT-36L nie musi być tak korzystne jak na innych formularzach.
Aby zarejestrować się jako podatnik liniowy po raz pierwszy w danym roku podatkowym, należy to zgłosić za pomocą formularza CEIDG-1, najlepiej już przy zakładaniu działalności. Termin składania PIT jest taki, jak w przypadku innych formularzy – do 30 kwietnia do właściwego urzędu skarbowego.