XXI to zdecydowanie czas, w którym na wiele różnych tematów funkcjonuje jeszcze więcej przeróżnych mitów i nieprawdziwych informacji. Niestety często takie fake newsy przeczytanie w Internecie, powodują podejmowanie przez nas złych decyzji. Warto zatem na bieżąco obalać wszelkie nieprawidłowe informacje. Jakie zaś mity można znaleźć w Internecie na temat pelletu?
1) Istnieje tylko i wyłącznie pellet drzewny
Pellet drzewny zasadniczo to rzeczywiście najczęściej spotykany pellet drzewny. Powstaje on w wyniku sprasowania trocin oraz innych odpadów powstałych w wyniku pracy w tartaku i następnie uformowania ich w charakterystyczne granulki. Jednak nie tylko i wyłącznie to jest istotne w tym zakresie. Otóż należy podkreślić dość stanowczo, że pellet nie musi być otrzymywany wyłącznie z drzewa. Istnieją już technologie pozwalające otrzymać go choćby z łupinek kokosa, gałęzi, odpadów roślinnych czy też nawet specjalnie produkowanych w tym celu roślin.
2) Pellet wcale nie jest ekologiczny, to tylko chwyt marketingowy
Niestety często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tak w zasadzie to pellet wcale nie jest ekologicznym paliwem. Oczywiście nie jest to prawda. Pellet uznany jest za jedno z paliw odnawialnych, zatem nie szkodzi naszej planecie. Co więcej, prawidłowej jakości pellet cechuje również to, że generuje on naprawdę znikomą ilość dwutlenku węgla. Warto jeszcze dodać, że zasadniczo to taki pellet także tworzy naprawdę mało odpadów. W końcu z jednej tony pelletu powstaje zaledwie od 3 do 10 kg popiołu – to bardzo mała, wręcz znikoma ilość. Można zatem z powodzeniem powiedzieć, że z reguły pellet umożliwia pełne wykorzystanie wszelkich odpadów.
3) Pellet nie jest tani, gdy się spojrzy na koszt zakupu pieca do pelletu
Wiele osób także sądzi, że pellet wcale nie jest taki tani, jak to jest powszechnie przedstawiane, ponieważ zasadniczo przestawienie się na paliwo opałowe, jakim jest pellet, wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zakupu specjalnego pieca do pelletu. Ogólnie rzecz biorąc, taki piec rzeczywiście spokojnie może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy. Jednak po pierwsze, jest to wydatek całkowicie jednorazowy. Po drugie zaś – istnieje dzisiaj naprawdę wiele różnych możliwości dofinansowania, które czasem nawet mogą spowodować, że cena zakupu pieca zredukuje się do kilkuset złotych.
Warto tutaj jeszcze podkreślić to, że w zasadzie to piece na pellet naprawdę rzadko się psują i w zasadzie to raczej nie wymagają kosztownych napraw.
Jak zaś kształtuje się cena ogrzewania pelletem? Zasadniczo tańsza od pelletu jest tylko i wyłącznie pompa ciepła. Generalnie jednak szacuje się, że gaz propan czy olej opałowy są przeszło dwa razy droższe. Cena węgla może być nieco podobna, jednak węgiel ma naprawdę bardzo wiele wad, które go dzisiaj już dyskwalifikują.
4) Każdy pellet jest taki sam, nie ma znaczenia, jaką firmę wybierzemy
No właśnie, spotkać się można jeszcze ze stwierdzeniem, że tak w zasadzie to każdy pellet jest absolutnie taki sam. Oczywiście jest to zupełna nieprawda. Generalnie tak jak wszędzie, tak i tutaj można spotkać się z gorszymi i lepszymi produktami. Niestety te gorsze produkty mogą mieć do tego stopnie kiepską jakość, że będą zawierały w sobie nie tylko czyste trociny powstałe w wyniku np. cięcia drewna na deski, lecz także fragmenty sklejki itp. Wówczas taki pellet będzie generował szkodliwy dym – takich produktów trzeba koniecznie unikać.
Czym zaś będzie się charakteryzował dobrej jakości pellet? Zasadniczo rzecz ujmując, trzeba tu na pewno spojrzeć na ciężar właściwy pelletu, zawartość wody oraz generalnie obejrzeć, jak taki pellet wygląda. Otóż zaczynając od początku, ciężar właściwy pelletu powinien wynosić około 0,60- 0,70 kg/l. Zasadniczo to wartość ta zależy od siły, z jaką pellet był prasowany. Kolejny parametr, czyli zawartość wody musi być mniejsza niż 12%. Jeśli wody jest więcej, to pellety bardzo łatwo się rozpadają. Właściwa struktura pelletu jest zaś zbita i śliska, a nie porowata.
5) Pellet nie ma innych zastosowań niż jako opał
Jest to może bardziej informacja podawana w formie ciekawostki, jednak warto podkreślić, że pellet także znajduje szereg innych zastosowań. Jego dwa najbardziej znane to … alternatywa dla klasycznego piasku do kuwet oraz w naprawdę bardzo wielu stajniach jako podściółka dla koni.