Cyberatak może polegać na przechwyceniu poufnych danych, przejęciu kontroli nad komputerem, czy też zablokowaniu dostępu do ważnych danych lub usług internetowych. W niniejszym artykule skupimy się na tym ostatnim zagrożeniu. Czym są ataki DoS i DDoS? Jak się przed nim chronić?

O ataku DoS (Denial of Service) mówi się wówczas, gdy wskutek wrogich działań dany użytkownik, firma lub organizacja zostają odcięci od istotnych informacji lub usług. Ataki DDoS polegają dokładnie na tym samym, przy czym w ich wypadku cyberofiary są atakowane nie przez jeden, lecz większą liczbę komputerów. To właśnie na nie, ze względu na wyższą skuteczność, łatwiejsze przeprowadzenie i trudną wykrywalność, decydują się internetowi przestępcy.

Ataki DDoS i DoS – jakie są ich motywacje i konsekwencje?

Ochrona DDoS i DoS jest niezwykle ważna, mimo że tego typu ataki nie prowadzą do utraty poufnych informacji. Wskutek wrogich działań przestają działać internetowe usługi rządowe, bankowe lub maklerskie, serwisy aukcyjne, czy strony firm z różnorodnych branż. Ich bezpośrednia ofiara, czyli na przykład bank bądź przedsiębiorstwo, tracąc dostęp do krytycznych usług/danych, ponosi jednocześnie dotkliwe straty finansowe i wizerunkowe. W części przypadków realne straty ponoszą również klienci zaatakowanego podmiotu; przykładem może być tu sytuacja, w której posiadacz gwałtownie spadających akcji giełdowych, ze względu na brak dostępu do sieci, nie może dokonać ich natychmiastowej sprzedaży.

Atakom DDoS mogą przyświecać bardzo różne cele: wywołanie u konkurencji strat finansowych lub utraty reputacji, chęć wywarcia wpływu na decyzje polityczne, czy pobudzenie wybranych ruchów społecznych. Cyberprzestępcy mogą też oczekiwać zapłaty okupu za zakończenie ataku, czy też traktować go jako swego rodzaju zasłonę dymną dla innego nielegalnego działania.

Nowe działania anty DoS i anty DDoS

Ataki DoS i DDoS to jeden z największych problemów współczesnego internetu. Co gorsza, skala tych przestępstw z roku na rok jest coraz większa, a ich ofiarami padają nawet największe, cieszące się dużym zaufaniem odbiorców instytucje i organizacje. Skoro dotychczas nie radziły sobie z nimi podmioty, które inwestują duże pieniądze w infrastrukturę informatyczną i cyberbezpieczeństwo, wydawać by się mogło, że internauci i mniejsze przedsiębiorstwa tym bardziej stoją na straconej pozycji. Niemniej jednak, obecnie dostępne są już metody ochrony, które do minimum ograniczają ryzyko wystąpienia takich zagrożeń. Nazwa.pl jako pierwsza w Polsce firma hostingowa wdrożyła rozwiązania, które skutecznie zabezpieczają przed nimi klientów. Na czym polega ich istota?

Ochrona DDos w ramach Scrubbing Center

Scrubbing Center to specjalna infrastruktura, która umożliwia analizowanie ruchu IP w celu wykrycia w nim wszelkich zagrożeń. Dzięki niej można wychwycić ataki DDoS, ataki na witryny internetowe, czy zagrożenia wynikające z działania szkodliwego oprogramowania. Takie rozwiązanie filtruje z monitorowanego ruchu IP niebezpieczeństwa, które mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie stron internetowych czy serwerów DNS. Warto zauważyć, że mowa tutaj zatem o znacznie szerszym spektrum działań ochronnych, niż w przypadku firewalli.

Technologia DNS Anycast

Firmy hostingowe takie jak nazwa.pl (szczegóły oferty na: https://www.nazwa.pl/hosting) korzystają również z technologii DNS Anycast, której istota polega na przyspieszeniu odpowiedzi serwerów DNS. Za sprawą takiego rozwiązania, zapytanie o konkretną witrynę jest przekierowywane do punktu położonego najbliżej użytkownika. Przykładowo, jeśli ten ostatni, przebywając w Waszyngtonie wyśle zapytanie do serwera w Warszawie, to odpowie mu serwer położony znaczniej bliżej niego – w Nowym Jorku, który również przechowuje w pamięci informacje na temat adresu WWW, z jakim nawiązywane jest połączenie.

Dzięki powyższej technologii ładowanie danej aplikacji, serwisu, czy witryny sklepu internetowego jest znacznie szybsze. Zapewnia to stronie dodatkowo wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania – w Google czas wczytywania się stron jest bowiem czynnikiem pozycjonującym. W praktyce, DNS Anycast może obsługiwać nawet kilka milionów zapytań na sekundę, skutecznie zapobiegając przy tym atakom DDoS.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dwie wyżej opisane metody ochrony DDoS i ochrony DoS to oczywiście tylko część rozwiązań, które pozwalają mniej lub bardziej skutecznie stawić czoła przedstawionym zagrożeniom. Każdy, kto chce prowadzić w sieci efektywne i bezpieczne działania, musi uważnie przeanalizować poszczególne oferty hostingowe. Poza oczywistymi czynnikami, powinien wziąć pod uwagę również to, jak dana firma zabezpiecza swoich klientów przed różnego rodzaju cyberatakami.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here