Na co dzień posługujemy się szeregiem dokumentów. Najważniejszym z nich jest dowód osobisty, który potwierdza naszą tożsamość. Kiedy go zgubimy, musimy reagować, zgłaszając ten fakt na policję, bo niepowołana osoba może użyć naszych danych do niecnych celów. Dowód osobisty to zresztą tylko jeden z przykładów, bo każdy ważny dokument powinien być przez nas odpowiednio i bezpiecznie przechowywany. Czyli jak?
Gdzie się podziały?
Każda zguba boli i denerwuje, ale jeśli przepada coś cennego, strata jest tym bardziej dotkliwa. Największym koszmarem jest zgubienie portfela, w którym nie mamy tylko pieniędzy, ale też karty kredytowe, debetowe i oczywiście dokumenty. Poza dowodem osobistym, mogą tam się znajdować też inne ważne jak prawo jazdy. Jak wspomnieliśmy we wstępie, taki fakt trzeba natychmiastowo zgłosić na policję. Ale również do banku, by zastrzec karty.
Czasem jednak gubimy o wiele więcej, na przykład saszetkę z dokumentami samochodu jak zostało to opisane w artykule pt. Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie. Może też zdarzyło nam się zapodziać inne papiery dotyczące kredytu bądź prowadzonej działalności gospodarczej. To rodzi jeszcze większe kłopoty. Ważne więc, aby najważniejsze dokumenty zawsze miały swoje miejsce przechowywania. Co warto polecić?
Inwestujemy w sejf!
Co gorsza, zdarza się też, że nie wynosimy poza dom bądź biuro istotnych dokumentów, a i tak je tracimy, bo ktoś się do nas włamuje i zabiera je, wiedząc, że widniejące tam dane mogą pomóc w oszustwach. To chyba najgorsze co się może stać, bo nie dość, że tracimy poczucie bezpieczeństwa, to dodatkowo pozbawieni jesteśmy kluczowych danych, wyliczeń, nierzadko tajemnic firmowych.
Żeby więc nie obawiać się takich zdarzeń, lepiej zainwestować w solidne miejsce przechowywania – sejf. Nie tylko pozwoli on nam na uporządkowanie najważniejszych papierów w jednym miejscu, ale też ochroni zarówno przed złodziejami, jak i zdarzeniami losowymi (zalaniem czy pożarem). Możemy też w nim trzymać gotówkę, a właściwie wszystko, co jest cenne: złoto czy pamiątki rodzinne.
Jaki wybrać sejf?
Jeśli rzeczywiście zdecydujemy się na sejf, warto wiedzieć, że dostępnych jest kilka rodzajów: antywłamaniowe, ognioodporne oraz mające te dwie cechy, czyli odporność zarówno na włamanie, jak i na ogień. Pierwsze z wymienionych są szczególnie polecane do przechowywania pieniędzy i biżuterii, lecz w razie pożaru pamiętajmy, że przed płomieniami sejf będzie się bronił maksymalnie 30 minut. Drugi rodzaj – ognioodporne są stworzone, by wytrzymać największy pożar, bo zabezpieczają dokumenty i kosztowności od 60 do 120 minut, gdy temperatura dochodzi do 1090 stopni. Bez wątpienia najlepszą opcją są sejfy chroniące przed jednym i drugim zagrożeniem, lecz niestety są bardzo drogie.
Warto przemyśleć kwestie przechowywania dokumentów, bo to gwarantuje większy spokój, niezmącony myślą o tym, że ktoś może dobrać się do ważnych danych. Może lepiej ponieść koszty, kupując sejf, niż być narażonym na o wiele dotkliwszą stratę.