Jak podejmować odpowiednie decyzje na giełdzie, by osiągnąć zysk z inwestycji? Podstawą jest skuteczne wykorzystanie dostępnych narzędzi i informacji – możemy postawić na analizę techniczną oraz fundamentalną.
Co to jest analiza fundamentalna?
Podczas gdy analiza techniczna skupia się wyłącznie na interpretacji zmian w wycenie instrumentów finansowych, analiza fundamentalna zajmuje się oceną stanu i możliwości spółki. Do tego dochodzi także zbadanie sytuacji gospodarczej danego kraju, jak również sektora, w którym operuje firma. Celem analizy fundamentalnej jest wyznaczenie uczciwej wyceny spółki, która następnie jest porównywana z ceną określoną przez rynek.
Proces podejmowania decyzji po sprawdzeniu „fundamentów” firmy jest dość prosty. Jeśli nasza wycena jest wyższa niż rynku, oznacza to okazję na zakup akcji po stosunkowo niskiej cenie, która może wzrosnąć w przyszłości. Gdy z kolei zauważymy, że rynek się „pomylił” i przeszacował spółkę obecną w naszym portfelu inwestycyjnym, będzie to sygnał do sprzedaży.
Analiza techniczna w parze z fundamentalną
Najlepsze efekty możemy osiągnąć poprzez przeanalizowanie różnych czynników dotyczących zarówno samej spółki, jak i zmian w jej wycenie. Chcąc skutecznie łączyć analizę techniczną z fundamentalną, warto zadbać o dostęp do niezbędnych informacji w jednym miejscu. Taką możliwość oferuje na przykład platforma SaxoTraderGO – dowiedz się więcej tutaj, by móc podejmować jak najlepsze decyzje na rynku.
Jak przeprowadzić analizę fundamentalną?
Analiza fundamentalna spółki najczęściej składa się z kilku etapów. Większość inwestorów w pierwszej kolejności określa ogólny stan globalnej gospodarki, by następnie przejść do analizy czynników wpływających bezpośrednio na kraj, w którym firma jest notowana na giełdzie. Ten proces nazywa się analizą makroekonomiczną – należy wziąć pod uwagę sytuację geopolityczną, zmiany w regulacjach oraz statystyki ekonomiczne (m.in. PKB, stopę bezrobocia, poziom inflacji, wysokość stóp procentowych).
Zdobyte na tym etapie informacje warto uzupełnić analizą sektorową, czyli sprawdzeniem sytuacji branży, w której spółka prowadzi swoją działalność. Dzięki temu możemy określić atrakcyjność inwestycji w danym sektorze, co może znacząco wpłynąć na wycenę akcji firm. Kolejny etap to analiza sytuacyjna – jej celem jest określenie wartości i potencjału spółki w stosunku do branży.
Na koniec pozostaje analiza finansowa, która często jest najważniejszym elementem analizy fundamentalnej. Wyniki spółki bezpośrednio wpływają na jej wycenę na giełdzie – musimy zatem sprawdzić jej bilans oraz rachunek zysków i strat; warto przy tym posiłkować się wskaźnikami usprawniającymi analizę finansową. Tak zdobyte informacje pozwolą określić realną wartość spółki, by móc podjąć odpowiednią decyzję na temat kupna lub sprzedaży jej akcji.