Każdy, kto ma potrzeby zakupu euro, chce oczywiście, by kurs euro był jak najniższy. W przeciwieństwie do osób, które chcę sprzedać euro. Oczywiście wysokość kursu nie zależy wyłącznie od miejsca jego zakupu, ale od wielu różnych czynników ekonomiczno-politycznych.
Oczekiwanie na satysfakcjonujący nas kurs może trwać wiele tygodni, albo nie nastąpić nigdy. Przykładem choćby Czarny Czwartek, po którym kurs franka szwajcarskiego skoczył aż do ponad 5 zł, i chociaż spadł, od stycznia 2015 roku nie osiągnął kursu takiego, po jakim kupowali go frankowicze przez tym pamiętnym dniem.
Od czego więc zależy kurs euro? Jeśli bierzemy pod uwagę czynniki ekonomiczno – polityczne możemy wyróżnić między innymi stopy procentowe. – Utrzymywanie niskich stóp sprzyja gospodarce, ponieważ, chociażby oprocentowanie kredytów konsumenckich jest niskie, więc sprzyja ich zaciąganiu. Nie jest to jednak najlepsza sytuacja dla osób chcących inwestować w daną walutę dlatego, że chociażby stopa oprocentowania kapitału zgromadzonego na rachunkach jest po prostu niska – tłumaczy Mateusz Wielewicki, dealer walutowy Walutomat.pl.
Z innych czynników wpływających na kurs euro można zaliczyć: dynamikę PKB, wskaźniki inflacyjne, z rynku pracy czy też wszystkie zdarzenia polityczne mające wpływ na daną gospodarkę, zarówno krajową jak i zagraniczną.
Skąd czerpać wiedzę o tych wydarzeniach? Tutaj z pomocą przychodzi prasa specjalistyczna, portale forexowe i komentarze walutowe ekspertów, które zwracają uwagę na istotne dzienne wydarzenia z rynku.
Na wysokość kursu wpływa też oczywiście spread, który w zależności od miejsca, w którym kupujemy euro może wynosić od kilku groszy do kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu w najdroższych bankach, czy kantorach stacjonarnych, ulokowanych w strategicznych punktach, na przykład na lotniskach. Najlepsze spready mają kantory internetowe, które ze względu na wielkość biznesu i skupienie kilkudziesięciu tysięcy klientów mają minimalne marże.
Jak zatem kupić korzystnie europejską walutę? Przede wszystkim skorzystać z kantoru internetowego, na przykład Walutomat.pl, i wybrać odpowiedni moment, obserwując wykresy kursowe i czytając komentarze specjalistów.