Kuchnia indyjska jest niezwykle różnorodna, a jej specyfika jest w dużej mierze zależna od regionu kraju. Na południu dominuje dieta wegetariańska obfitująca w warzywa, rośliny strączkowe i produkty zbożowe. W kuchni północnej dominują natomiast dania mięsne i gęste sosy.

Kuchnia indyjska – gdzie można jej zasmakować?

Potrawy kuchni indyjskiej są serwowane w rozmaitych lokalach i restauracjach, które szybko i bez trudu wyszukuje się za pomocą aplikacji mobilnych lub platform internetowych. Jedną z nich jest https://eatpoint.pl/, czyli platforma umożliwiająca znalezienie restauracji oferującej wybrany typ kuchni i znajdującej się w określonej lokalizacji.

Kuchnia indyjska zyskała ogromną popularność w skali całego świata. Tradycyjne dania wywodzące się z Indii można przygotować samodzielnie w domu, korzystając z bogatej bazy internetowej zawierającej przepisy i porady gastronomiczne, zamieszczane na takich blogach jak eatPoint.pl blog bądź inne.

Kuchnia indyjska – charakterystyka

Kuchnia indyjska jest efektem przenikania się różnych kultur, co spowodowało, że jest bardzo urozmaicona, bogata i barwna. Szczególny wpływ na kształt regionalnych tradycji miała kultura muzułmańska. Za jej pośrednictwem Indie zyskały nowe metody przygotowywania potraw, zwłaszcza mięsnych. Charakter kuchni indyjskiej jest zależny od regionu kraju. Na południu dominuje kuchnia wegetariańska, w której ważnymi składnikami są warzywa, ryż, mleczko kokosowe oraz rośliny strączkowe: soczewica, ciecierzyca, fasola, groch. Można tu skosztować ostre curry, naleśniki z mąki ryżowej oraz pikantną zupę z soczewicy. W kuchni północnej wyraźnie zaznacza się wpływ islamu, dlatego rzadko spotyka się tu potrawy na bazie wieprzowiny. Królują natomiast dania z kurczaka, ale popularne są również kozina i baranina. Północna kuchnia indyjska oferuje także curry oraz tradycyjne chlebki pszenne podpłomyki, czyli tzw. capatti. Posiłki zwykle serwuje się w towarzystwie gęstych sosów, sałatek, marynat i warzyw.

Kuchnia indyjska – przepis na curry z ciecierzycy

Składniki:

  • 1 szklanka suchej ciecierzycy,
  • 2 pomidory,
  • ½ szklanki passaty pomidorowej,
  • 150 ml mleczka kokosowego,
  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • 1 łyżka tartego imbiru,
  • 1 cebula,
  • ½ łyżki startego czosnku,
  • po 1 łyżeczce kurkumy, cynamonu, kolendry, ostrej papryki, słodkiej papryki,
  • 2 nasiona kardamonu.

Sposób przygotowania:

  1. W przeddzień przygotowywania curry namocz suchą ciecierzycę w zimnej wodzie: ciecierzycę wsyp do garnka, wlej 3 szklanki wody i odstaw na noc. Następnie całość zagotuj, dodając szczyptę soli. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 1,5 h. Zalewę odstaw.
  2. W szerokim garnku rozgrzej łyżkę oleju. Dodaj obraną i drobno pokrojoną cebulę, podsmażaj, aż się zeszkli. Dopraw solą. Dodaj starty czosnek i imbir. Kontynuuj podsmażanie przez 2 minuty, cały czas mieszając.
  3. Do garnka z cebulą dodaj przyprawy i całość chwilę podsmażaj.
  4. Pomidory starannie umyj, obierz i pokrój w kostkę. Następnie dodaj do garnka. Wlej passatę, posól i gotuj przez 7 minut. Po tym czasie dodaj ciecierzycę z zalewą i ½ szklanki wrzącej wody. Gotuj przez 20-30 minut od momentu zagotowania.
  5. Mleczko kokosowe wlej do miski i wymieszaj z kilkoma łyżkami ciepłej wody. Następnie dodaj kilka łyżek wywaru. Całość wymieszaj. Mleko partiami wlewaj do garnka z curry, cały czas energicznie mieszając. Potrawę gotuj przez 15 minut do zagęszczenia sosu.
  6. Curry z ciecierzycy doskonale smakuje podane z ryżem i świeżą kolendrą.

Smacznego!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here