Z roku na rok na polskim rynku przybywa firm pożyczkowych. Niektóre z nich proponują pożyczki pozabankowe nawet osobom zadłużonym. Kto jednak ma największe szanse na otrzymanie dodatkowych środków? Sprawdzamy, jakich klientów preferują firmy pożyczkowe pozabankowe.

Stabilny dochód to podstawa

Wypełniając wniosek o pożyczkę w instytucjach pozabankowych, klient składa oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Wiele firm pożyczkowych pyta również o ich źródło. Nie zawsze trzeba podawać dane zakładu pracy – często wystarczy jedynie określić rodzaj umowy. Mimo że firmy pożyczkowe pozabankowe udzielają pożyczek również klientom zarabiającym na podstawie elastycznych umów cywilnoprawnych (zlecenie, umowa o dzieło), to jednak najbardziej uprzywilejowanymi klientami są Ci, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę.

Firmy pożyczkowe bardzo chętnie pożyczają również emerytom i rencistom. Chociaż ta grupa klientów najczęściej nie ma wysokich dochodów, to na ich korzyść przemawia cykliczne otrzymywanie świadczenia.

Wiek też ma znaczenie

Dochód to nie wszystko – firmy pożyczkowe pytają także o wiek pożyczkodawcy. Mimo że niektórzy pożyczkodawcy deklarują, że pożyczą pieniądze klientom w wieku 18 lat (np. Wonga, Polo Pożyczka i Szybka Gotówka), to największe szanse na dodatkowe środki mają osoby powyżej 20. roku życia. Powód jest prosty – ktoś, kto dopiero co odebrał dowód, najczęściej pozostaje jeszcze na utrzymaniu rodziców. Jeżeli ma własne pieniądze, to pochodzą one z prac dorywczych lub stypendium.

Każda firma pożyczkowa działająca na polskim rynku określa minimalny i maksymalny wiek swoich klientów. Szczegóły można znaleźć zarówno na stronach internetowych poszczególnych pożyczkodawców, jak i w serwisach specjalizujących się w pożyczkach online.

Dobra historia kredytowa zwiększa szansę na pożyczkę

Aby zabezpieczyć się przed niesolidnymi klientami, firmy pożyczkowe pobierają dość duże opłaty za przyznanie pożyczki pozabankowej. Czasem można ich uniknąć – wystarczy skorzystać z oferty firmy proponującej darmowe chwilówki. Niezależnie jednak, czy mowa o darmowej, czy też płatnej pożyczce, pożyczkodawcy wnikliwie sprawdzają historię kredytową potencjalnych klientów. W jakim celu?

Historia kredytowa, czyli to, jak osoba ubiegająca się o pożyczkę spłacała w przeszłości swoje zobowiązania, jest bardzo cenną informacją dla każdej firmy pożyczkowej. Pozytywne wpisy w bazach dłużników (np. w BIK) świadczą o tym, że klient solidnie regulował zaciągnięte wcześniej pożyczki pozabankowe oraz ewentualny kredyt z poręczycielem. Osoby, które mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową, są preferowane przez pożyczkodawców.

Brak innych zobowiązań mile widziany

Firmy pożyczkowe pozabankowe mają obowiązek badać zdolność kredytową pożyczkodawcy. Zobowiązuje je do tego ustawa o kredycie konsumenckim. Najwięksi pożyczkodawcy należą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP), który wymaga, aby postępowali oni etycznie i zapobiegali nadmiernemu zadłużeniu klientów.

Mimo że firmy pożyczkowe podchodzą do badania zdolności kredytowej w sposób bardziej elastyczny niż banki, to jednak sprawdzają, czy klient będzie w stanie spłacić pożyczkę, o którą wnioskuje. Z tego też względu największe szanse na dodatkowe środki mają osoby, które nie posiadają aktywnych pożyczek oraz nie zaciągnięty kredyt z poręczycielem.

Stały klient może liczyć na korzystniejsze warunki

Jak wszystkie przedsiębiorstwa nastawione na zysk, firmy pożyczkowe walczą między sobą o klientów. Aby przyciągnąć ich do siebie, pożyczkodawcy korzystają z różnych chwytów marketingowych, np. oferują bezpłatną pożyczkę osobom wnioskującym o dodatkowe środki. Innym sposobem jest tworzenie programów partnerskich. Na czym one polegają?

Klienci starający się o pożyczkę po raz drugi lub kolejny, mogą liczyć na coraz wyższą kwotę pożyczki pozabankowej. Co więcej, formalności są ograniczone do minimum. Najczęściej klient nie musi podawać swoich danych osobowych i adresowych, a tylko oświadczyć, że nie uległy one zmianie. Jeżeli poprzednia pożyczka została spłacona w terminie, firma pożyczkowa nie weryfikuje też zdolności kredytowej i nie sprawdza ponownie historii kredytowej.

Artykuł napisany przy współpracy serwisów Familyloan oraz Salvusmoney.

[Głosów:5    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here