Zazwyczaj nie myślimy o tych chorobach, które nas samych przynajmniej na ten moment kompletnie nie dotyczą. Czasem nie mamy pojęcia, jak właściwie wygląda leczenie plamki żółtej i nie znamy żadnych charakterystycznych objawów jaskry, bo sądzimy, że sami nigdy nie będziemy musieli się z nią zmierzać. Być może jednak znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, szczególnie narażonej na zachorowanie na choroby oczu, a nawet nie mamy o tym pojęcia. Sprawdźmy to, bo jeśli okaże się to prawdą, będziemy musieli przyłożyć większy nacisk do dbania o swoje oczy.

Najczęstszymi czynnikami ryzyka w przypadku jaskry są te rodzinne. Chorobę możemy odziedziczyć po swoich rodzicach czy nawet rodzeństwie, dlatego koniecznie porozmawiajmy z najbliższymi i zapytajmy ich o ich własne problemy ze wzrokiem. Jeśli któreś z naszych rodziców już w tym momencie leczy się na jaskrę, prawdopodobnie dobrze o tym wiemy i to powinno nas skłonić do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu okulistycznego. Okulista w Warszawie zwróci też uwagę na inne czynniki ryzyka i sprawdzi, czy pasują one do naszego przypadku. Jaskra jest bowiem chorobą charakterystyczną dla wieku starszego, rzadko kiedy ujawniającą się przed ukończeniem czterdziestego roku życia – o ile jesteśmy młodsi, póki co możemy spać spokojnie. Choroba dotyka też przeważnie tych ludzi, którzy zmagają się z podwyższonym cholesterolem we krwi, cierpią na migreny, korzystają z wyrobów tytoniowych bądź żyją w stresie. Do kolejnych czynników ryzyka należy krótkowzroczność bądź nadwzroczność, czyli popularne zaburzenia widzenia. Jeśli więcej niż jeden z tych czynników pasuje do naszego przypadku, powinniśmy od tej pory regularnie sprawdzać, czy przypadkiem w naszym narządzie wzroku nie rozwija się jaskra. Wcześnie rozpoznana będzie łatwa do wyleczenia.

Leczenie jaskry wbrew pozorom nie jest jakoś wielce skomplikowane czy bolesne. Nie bójmy się go i ze spokojem na duchu odwiedźmy gabinet swojego okulisty, a następnie sprawdźmy, czy rzeczywiście możemy cierpieć na tę chorobę.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here