Internet jest obecnie bardzo modnym medium, dzięki któremu można się uczyć, pracować i bawić. Internet w dużym stopniu służy też do zarabiania pieniędzy. Twórcy stron internetowych zarabiają na umieszczanych na swoich portalach reklamach.
Reklamodawcy natomiast udostępniają swój produkt, badają w ten sposób rynek oraz zachęcają użytkowników do zakupienia swoich produktów i usług lub odwiedzenia swoich stron internetowych. Wszystko hula w najlepsze i wszyscy są zadowoleni. Ale czy faktycznie tak jest?
Irytacja
Nie oszukujmy się. Wyskakujące w okienkach reklamy są zmorą dla użytkowników komputerów, szczególnie, jeśli serfują oni po stronach zajmujących się komercyjną działalnością. Bardzo wyraźnie widać to po witrynach z tak zwanymi streamami (puszczanymi w Internecie na żywo programami telewizyjnymi). Użytkownik jest zmuszony „wyklikać” mnóstwo reklam, zanim będzie mógł uruchomić video. Często nawet podczas pauzowania może natrafić na sytuację, że musi wyłączyć reklamy.
Podobnie sprawa ma się z dużymi polskimi portalami informacyjnymi, takimi jak Onet, Interia, Wirtualna Polska itp. Zawsze w którymś miejscu (zazwyczaj na górze) wyskakuje nam reklama, którą albo musimy wyłączyć, aby móc użytkować stronę, albo cały czas miga nam bezczelnie na stronie.
Reklamy są obecne w każdym miejscu w Internecie. Każdy zna ten moment, kiedy muzyka słuchana na portalu youtube jest przerywana przez kilkuminutową reklamę. Oczywiście, reklamę taką można wyłączyć. Ale niestety nie pozwala nam to na płynne słuchanie muzyki. Dzięki temu, co prawda, jest ona darmowa i nie musimy za nią płacić. Nie zmienia to jedna faktu, że powoduje to irytację i często wybija z rytmu.
Co z tym począć?
W takim razie jak wyłączyć reklamy w Internecie? Z pomocą przychodzą nam różne rozszerzenia, które możemy zainstalować dla naszych przeglądarek. Najpopularniejszym takim rozszerzeniem jest program Adblock. Blokuje on reklamy wyskakujące podczas przeglądania stron internetowych na komputerach osobistych. Zatrzymuje on także reklamy umieszczone na serwisie youtube, pozwalając nam na wdrożenie się do świata muzyki lub filmu bez przerw. Program ten nie jest co prawda w stu procentach niezawodny, ale blokuje „lwią część” wyświetlanych przez przeglądarkę reklam i pozwala nam cieszyć się komfortem serfowania po necie.
Niestety, popularność Adblocka przyniosła również nieoczekiwany rezultat. Administratorzy stron www opracowali pewną metodę, która pozwala im obejść te znienawidzone przez nich rozszerzenie. W kodzie stron internetowych można znaleźć linijkę, która ma na celu wyświetlenie pewnego komunikatu.
Zawiera on informację o tym, że dzięki reklamom strona ta jest darmowa i może się ciągle rozwijać. I aby pomóc w tym właścicielom strony, należy wyłączyć rozszerzenie Adblock dla przeglądarki (lub chociaż ustawić przeglądaną stronę jako wyjątek). Dopiero, kiedy wyłączymy rozszerzenie, to możemy wyświetlić zawartość strony internetowej. Oczywiście z wyświetlanymi na niej reklamami. Cóż nie ma się co im dziwić. Ale znowu jesteśmy narażeni na irytację.
A co z telefonami?
Urządzenia mobilne też „narażone” są na działanie reklam. W systemie Android wszelkie aplikacje do przeglądania Internetu są udostępnione od samego początku przez firmę Google. Jak wyłączyć reklamy w telefonach. Nie jest to takie proste, jak w przypadku komputerów osobistych, jednak nie jest to niemożliwe. Sposobów na to jest kilka.
Pierwszym z nich jest zainstalowanie alternatywnej przeglądarki, która sama od siebie blokuje nam reklamy. Ale jak w takim razie pozbyć się reklam ze wszystkich aplikacji, a nie tylko przeglądarki? Musimy „zrootować” nasz telefon.
Uzyskanie uprawnień administratora dla telefonu (tzw. „root”) wiąże się niestety z ryzykiem uszkodzenia i utratą gwarancji urządzenia mobilnego. Mimo tego, dzięki niemu jesteśmy w stanie pozbyć się z irytujących nas reklam, jak również odinstalować niepotrzebne nam oprogramowanie, które polecane jest i zainstalowane firmowo przez producenta telefonu.
Ostatnim ze sposobów pozbycia się reklam z tabletu lub smartfonu (i mniej ryzykownym niż poprzedni) jest stworzenie wewnętrznego połączenia. Dzięki temu urządzenie nie łączy się z żadnym serwerem VPN. Istnieją do tego specjalnie przygotowane aplikacje, które przechwytują zapytania do adresów hostów i blokują serwery z reklamami.
Jak widać powyżej, sposobów na pozbycie się reklam z urządzeń jest mnóstwo. Należy jednak pamiętać, że dzięki reklamom zarabiają inni ludzie. I że zawsze możemy znaleźć się po przeciwnej stronie barykady, kiedy my będziemy chcieli zarobić na niej. Może warto jednak przełknąć tę „irytację” i obejrzeć reklamy.