Polacy chętnie korzystają z oferty kredytowej banków, w efekcie czego mają na swoim koncie co najmniej kilka różnych zobowiązań. Czasami jednak wystarczy nieoczekiwane zdarzenie losowe, aby mieć problem ze spłatą wszystkich rat. Może to doprowadzić do poważnego zadłużenia, z którego trudno będzie wyjść. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić.

Niemal 1,5 mld złotych – to łączna wartość pożyczek niespłaconych przez Polaków (źródło: Krajowy Rejestr Długów). Tak duża kwota zadłużenia po części wynika z nieodpowiedzialnego zaciągania zobowiązań, co skutkuje życiem na kredycie. Tymczasem wychodzenie z długów wcale nie jest proste – szczególnie, jeśli kwota zaległości liczona jest w tysiącach złotych.

Wychodzenie z długów – kilka wskazówek

Zastanawiasz się, jak wyjść z długów? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od poziomu zadłużenia. W dobrej sytuacji są osoby, które jeszcze nie mają przeterminowanych zobowiązań, ale widzą poważne zagrożenie.

  • Przeanalizuj wszystkie wydatki

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie wszystkich wydatków. Z pewnością okaże się, że część pieniędzy „ucieka ci przez palce”. Jeśli faktycznie tak jest, musisz zmienić swoje podejście. W sytuacji zagrożenia poważnym zadłużeniem, należy porzucić wszystkie zbędne wydatki. Zaoszczędzone co miesiąc pieniądze pomogą w utrzymaniu terminowości spłaty rat.

  • Nie zaciągaj kolejnych kredytów gotówkowych

Rozpoczynające się problemy finansowe sprawiają, że niektóre osoby ulegają pokusie zaciągnięcia kolejnego zobowiązania – po to, aby spłacić miesięczne raty. Taka droga prowadzi donikąd, ponieważ odciąża budżet tylko na chwilę. Jeśli nawet masz jeszcze zdolność kredytową, nie wykorzystuj tego. Zanim zaciągniesz kolejne zobowiązanie, musisz uporać się z pozostałymi.

Unikaj także zaciągania pożyczek pozabankowych – także wtedy, gdy kuszą oprocentowaniem na poziomie 0%.

  • Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym

Chociaż ten punkt niejako zaprzecza powyższemu, kredyt konsolidacyjny to specyficzna forma finansowania. Pozwala na zamianę wszystkich zobowiązań (nieprzeterminowanych!) na jedną ratę – często dużo niższą. W praktyce oznacza to zamknięcie zaciągniętych kredytów w innych bankach.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia kilka argumentów, m.in. odciążenie domowego budżetu, możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Pamiętaj! Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie przeznaczone dla osób mających zdolność kredytową oraz spłacających nieprzeterminowane raty. Jeżeli masz już spore długi, nie będzie przysługiwać ci konsolidacja zobowiązań.

  • Dojdź do porozumienia z bankiem

Jeśli czujesz, że niebawem przestaniesz w terminie płacić raty, porozum się z bankiem. Spróbuj negocjować nowe warunki, np. wydłużyć okres finansowania. Dzięki temu obniżysz wysokość miesięcznych rat, co będzie stanowić dużo mniejsze obciążenie.

Wychodzenie z długów bywa skomplikowane. Jeśli kredyt konsolidacyjny nie pomoże w rozwiązaniu problemów, być może będziesz potrzebować wsparcia doradcy finansowego.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here