Efektywne zarządzanie zespołem pozwala na zwiększenie jego wydajności, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Kompetentni liderzy powinni zwrócić uwagę na kompleksowe motywowanie podwładnych, a także na odpowiednią komunikację oraz umiejętne wyznaczanie zadań.

Odpowiednie motywowanie podwładnych

Podstawą efektywnego zarządzania zespołem jest zapewnienie odpowiedniej motywacji jego członkom. Osoby, które czują się docenione, o wiele chętniej angażują się w wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych. Są też bardziej wydajne oraz wykazują gotowość do większych poświęceń – do działania napędzają je potencjalne nagrody, które mogą otrzymać za swój trud.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem motywującym są premie finansowe, które pracownicy otrzymują np. po osiągnięciu wyznaczonego celu. Taki sposób zachęcania do działania zazwyczaj satysfakcjonuje wszystkich podwładnych, a zwłaszcza tych, których wynagrodzenie podstawowe nie jest zbyt wysokie. Innym rozwiązaniem jest zaproponowanie członkom zespołu atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Tego typu świadczenia można wykupić m.in. w firmie Edenred – informacje na ich temat znajdują się na stronie internetowej przedsiębiorstwa pod adresem https://www.edenred.pl/. Do ciekawych dodatków do pensji należą m.in. przedpłacone karty podarunkowe zasilane dowolną kwotą, które podwładni mogą dostosować do własnych potrzeb i zrealizować w wielu różnych punktach handlowych. Oprócz nich doskonałymi motywatorami są bardziej klasyczne benefity, jak chociażby bony lunchowe oraz karnety na rozrywki sportowe i kulturalne.

Ważnym składnikiem strategii motywacyjnych, a co za tym idzie efektywnego zarządzania zespołem, jest także przedstawienie wyraźnej ścieżki kariery wszystkim pracownikom. Ustrukturyzowany schemat rozwoju i zaprezentowanie możliwości awansów sprzyja zaangażowaniu podwładnych.

Umiejętne wyznaczanie zadań i dobra komunikacja

Lider, który chce efektywnie zarządzać zespołem powinien wyznaczać jasne cele wszystkim jego członkom. Prezentacja oczekiwań i zakresu odpowiedzialności, wyznaczenie zasad współpracy, a także umiejętne delegowanie zadań stanowi klucz do sukcesu. Samo wydawanie poleceń jednak nie wystarczy. Równie istotne jest wspieranie podwładnych w wykonywaniu codziennych obowiązków, a także pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Kompetentny przełożony powinien także zadbać o jak najlepszy przepływ informacji w obrębie firmy. Ważne jest, aby był otwarty na dyskusję i sugestie pracowników.

Sprawiedliwa ocena pracy

Ważnym działaniem pozwalającym na zwiększenie efektywności zespołu jest ocena pracy osób zatrudnionych. Musi być ona przede wszystkim obiektywna, sprawiedliwa i jasna, a także oparta o przyjęte wcześniej kryteria. Znaczenie regularnego feedbacku jest nie do przecenienia – dzięki niemu w łatwy sposób można zwrócić uwagę podwładnych na popełniane przez nich błędy i zachęcić do ich naprawy. Należy jednak pamiętać, że ocena ta nie powinna skupiać się jedynie na krytyce – równie istotne jest docenianie starań i postępów poczynionych przez poszczególnych członków zespołu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here