Jak działa i co to jest agencja pracy tymczasowej?

0
1796

Coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych korzystaniem z usług agencji pracy tymczasowej. W związku z chęcią podjęcia współpracy z taką firmą pojawia się bardzo dużo pytań, ponieważ osoby prowadzące działalność nie są przygotowane na samodzielne działanie.

Zasada działania agencji pracy tymczasowej

Głównym aspektem działania agencji pracy tymczasowej jest znalezienie i dostarczenie pracownika oraz dopełnienie wszelkich formalności dotyczących jego zatrudnienia. Z powyższego wynika, że agencja ta staje się formalnym pracodawcą i oddelegowuje podwładnego do swojego klienta, który staje się pracodawcą użytkownikiem.

W tym momencie ma się do czynienia z umową trójstronną, gdzie na wszelkie ustalenia muszą wyrazić zgodę agencja pracy, jej klient oraz pracownik.

Obowiązki agencji pracy tymczasowej

Działalność agencji skupia się na dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest rekrutacja pracowników. Poszukuje ona w imieniu swojego klienta kandydatów odpowiednich na dane stanowisko w wielu miejscach. Przede wszystkim wykorzystuje ona własne bazy, portale ogłoszeniowe, fora czy social media. Ze względu na szeroką skalę poszukiwań jest w stanie w krótkim czasie dostarczyć pracownika innemu przedsiębiorstwu.

Kolejnym obszarem jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej podczas wykonywania przez nich pracy. Zalicza się do tego skierowanie na badania wstępne, przygotowanie i podpisanie umów, naliczanie wynagrodzeń, rozliczanie urlopów czy wystawianie świadectw pracy. Najogólniej rzecz ujmując, pracodawca użytkownik nie prowadzi żadnych działań związanych z pracownikiem, który faktycznie jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej

Pierwszym etapem współpracy z agencją pracy tymczasowej jest wysłanie zapytania. Wygląda to na kształt rekrutacji, jednak różnica jest taka, że to agencja zatrudnia pracowników wybranych przez klienta. Wśród działań, które należy podjąć przed zatrudnieniem nowej siły roboczej, są m.in.: prośba o wycenę usługi tymczasowej i przygotowanie takiej oferty przez agencję, podpisanie umowy, poszukiwania kandydatów. Na końcu następuje skierowanie kandydata na badania i podpisanie umowy o pracę.

Gdy już dojdzie do zatrudnienia wybranych pracowników, następuje comiesięczny kontakt agencji z klientem, celem przygotowania rozliczenia czasu pracy i naliczenia wynagrodzenia. Wtedy do agencji zostają przesłane karty czasu pracy, na podstawie których wykonywane jest rozliczenie. Agencja wystawia klientowi fakturę za prowadzenie pracownika, a zatrudnionemu wypłaca wynagrodzenie.

Rozliczenie, które przygotowuje agencja pracy tymczasowej, zawiera wynagrodzenie pracownika netto, składki odprowadzane do ZUS, podatek dochodowy, marżę agencji oraz koszty badań.

Usługi oferowane przez agencję najlepiej sprawdzają się podczas poszukiwań pracowników fizycznych, biurowo-administracyjnych, sezonowych czy rotujących. Przyjmuje się, że za pomocą takich przedsiębiorstw, pracę znajduje ponad 1,3 miliona pracowników rocznie.

Artykuł powstał we współpracy z https://atlaswork.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here