Aluminium to metal powszechnie używany zarówno w formie stopów, jak i w czystej postaci. Jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach przemysłu ze względu na szereg zalet. Na czym polega proces anodowania aluminium? Jakie zalety ma to rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Anodowanie aluminium- na czym polega ten proces?
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że anodowanie aluminium to dość skomplikowany proces elektrochemiczny, który polega na odpowiedniej obróbce materiału. Wszystko składa się z kilku etapów, a na końcu otrzymujemy specjalnie wytworzoną powierzchnię tlenku glinu o niewielkiej grubości, która okazuje się być doskonałą ochroną. Jest w stanie skutecznie odizolować materiał od powietrza, a także warunków atmosferycznych. Wcześniej wspomniana obróbka składa się najczęściej z sześciu podstawowych etapów. Na początku odtłuszcza się dany element, a także poleruje elektrochemicznie. W dalszej kolejności następuje anodowanie za pośrednictwem kwasu siarkowego bądź chromowego. Później następuje barwienie, o ile jest ono wymagane. Na końcu dochodzi do uszczelniania- w tym celu wykorzystuje się gorącą wodę bądź pasywator. Więcej informacji na temat anodowania aluminium znaleźć można na stronie https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.
Jakie zalety ma anodowanie aluminium?
Anodowanie aluminium niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim zwiększana jest twardość powierzchni metalu, w konsekwencji element zyskuje odporność na uszkodzenia i zarysowania. Powierzchnia danego materiału zostaje wygładzona, a wygląd jest nieco bardziej atrakcyjny. Anodowanie aluminium to także sposób na to, by poprawić walory sanitarne- przywieranie brudu zostaje ograniczone. Warto wspomnieć o tym, że warstwa anodowa jest wysoko ceniona w elektronice. Przedmiot po anodowaniu może mieć kontakt z żywnością, a powstała warstwa chroni przed korozją.