Lokaty to produkty bankowe, dzięki którym możesz powiększyć swój kapitał. Aby jednak oszczędzanie było dla Ciebie satysfakcjonujące, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Poznaj rodzaje lokat i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne.

Jak wynika z danych Eurostatu, oszczędności Polaków w trzecim kwartale 2018 roku stanowiły zaledwie 0,73% dochodów. Wynika to z prostego powodu – oprocentowanie produktów bankowych nie zachęca do gromadzenia środków. Poznając rodzaje lokat, można wybrać opcję korzystną – maksymalnie dopasowaną do potrzeb i oczekiwań. Kolejny krok to zwrócenie uwagi na konkretne parametry i porównanie produktów pod tym kątem.  

Zacznij od poznania rodzajów lokat

Lokata lokacie nierówna, dlatego warto poznać ich rodzaje. Różnią się one nie tylko czasem trwania umowy, ale także sposobem naliczania odsetek.

  • Lokaty terminowe – ich cechą charakterystyczną jest konkretny czas trwania, po upływie którego pieniądze wracają na rachunek bankowy. Kapitał powiększony zostaje o odsetki.
  • Lokaty progresywne – typowa dla nich jest zmiana oprocentowania w trakcie trwania umowy.
  • Lokaty overnight – ich istotą jest fakt, iż pieniądze pracują wyłącznie w nocy, a w dzień wracają na konto osobiste. Najczęściej tego typu produkty dedykowane są klientom biznesowym.

Warto zwrócić uwagę także na lokatę mobilną. Zakładana za pośrednictwem aplikacji danego banku, często charakteryzują się wyższym oprocentowaniem.

Jak wybrać korzystną lokatę?

Wiesz już, jakie są rodzaje lokat. Czas poznać czynniki wpływające na przewagę jednej oferty nad drugą.

  • Oprocentowanie

To kluczowa kwestia, która wpływa bezpośrednio na wysokość możliwych do wypracowania zysków. Im oprocentowanie wyższe, tym większych odsetek można się spodziewać. Dlatego warto zwrócić uwagę m.in. na Lokatę Sprint 180 dostępną w ofercie Toyota Banku – oprocentowanie wynosi aż 2,4% w skali roku.

Pamiętaj także, iż nie zawsze zmienne oprocentowanie będzie korzystniejsze od oprocentowania stałego. W tym pierwszym przypadku weź pod uwagę raczej wartość średnią – to ona będzie miarodajna.

  • Minimalne i maksymalne depozyty

Wysokość depozytów ma znaczenie – zbyt mała lub zbyt wysoka kwota mogą uniemożliwić otwarcie konkretnej lokaty. Dlatego porównaj dostępne oferty, aby limit nie stanowił żadnej przeszkody – szczególnie, jeśli chodzi o zbyt małą zgromadzoną kwotę początkową.

  • Warunki dodatkowe

Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe wymagania stawiane przez bank. Niekiedy lokaty dedykowane są wyłącznie nowym klientom albo są dostępne wyłącznie po założeniu rachunku osobistego. Należy zatem porównać te kwestie, aby wybrać możliwie korzystne rozwiązanie.

  • Czas trwania umowy

To aspekt, który ma duże znaczenie. Lokata powoduje zamrożenie pieniędzy – tylko od Ciebie zależy, jak długo to potrwa. Jeśli nie będziesz potrzebować środków w najbliższym czasie, lepszym wyborem będzie lokata długoterminowa – często jest po prostu wyżej oprocentowana.

Pamiętaj – im więcej parametrów porównasz, tym lepszego wyboru dokonasz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here