Pożyczka ratalna i kredyt to pojęcia, które używa się zamienne. Nic bardziej mylnego. To dwa różne produkty finansowe. Czym się różni pożyczka ratalna od kredytu? Przedstawiamy porównanie pożyczek ratalnych i kredytów, które pozwoli zrozumieć różnicę między nimi
Czym różni się pożyczka ratalna od kredytu?
Wiele osób wciąż myśli, że pożyczka i kredyt to te same produkty finansowe. Dzieje się tak, ponieważ oba produkty finansowe są odpłatnym przekazaniem klientowi określonej kwoty pieniędzy na określony w umowie czas. W rzeczywistości są jednak one odmienne. Porównanie pożyczek ratalnych do kredytów, pokazuje jak wiele jest między nimi różnic.
Pierwszą, zasadniczą różnicą są regulacje prawne. Kredyt udzielany jest w oparciu o Prawo bankowe, Kodeks Cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Natomiast pożyczka regulowana jest Kodeksem Cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim. Fundamentalną różnicą jest także rodzaj instytucji finansowej, która zobowiązania udziela. Kredyt można zaciągnąć tylko i wyłącznie w banku. Natomiast pożyczki ratalne oferuję instytucje pozabankowe.
Pożyczka ratalna a kredyt – jak wygląda procedura?
Podstawową różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką, są formalności. Instytucje bankowe mają wiele wymagań w stosunku do klientów, ubiegających się o kredyt. Aby wnioskować o wsparcie finansowe, klient musi przedstawić dokumenty akie jak. Wyciąg z banku, odcinek emerytury lub renty, zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, a także rachunki np. za prąd. To wszystko wiąże się z czasochłonnym procesem. Przy wysokich kwotach czy kredytach hipotecznych, procedura kredytowa trwa nawet kilka tygodni.
W przypadku wnioskowania o pożyczkę ratalną formalności są ograniczone do minimum. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają tylko skanu dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach i przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł lub 1 gr. Tak uproszczona procedura pozwala na szybką decyzję o przyznaniu zobowiązania, która podejmowana jest jeszcze w ten sam dzień.
Pożyczka ratalna czy kredyt gotówkowy?
Porównanie pożyczek ratalnych do kredytów, pozwala wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Zanim ostatecznie wybierzemy jedną z form wsparcia finansowego, musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową. Jeśli nie mamy zdolności kredytowej lub widniejemy w bazie BIK, mamy nikłe szanse na uzyskanie kredytu.
Wtedy ostatnią deską ratunku na szybki zastrzyk gotówki będzie pożyczka. Ponadto pożyczki ratalne są o wiele szybciej przydzielane i nie wymagają sterty dokumentów, które trzeba dostarczyć. Jeżeli zależy nam na czasie, to decydowanie szybciej potrwa podpisanie umowy z firmą pożyczkową niż z instytucją bankową.
Natomiast w sytuacji, gdy mamy czas i spełniamy warunki danego banku, warto wnioskować o kredyt. Sama procedura jest dość czasochłonna, ale ma również swoje zalety. Atutem jest przede wszystkim RRSO, czyli rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania, która musi mieć wartość poniżej 20% w skali roku. Niestety w wielu firmach pożyczkowych jest ono większe.