Phishing to metoda oszukiwania w Internecie. Nawet świadoma osoba może paść ofiarą oszustów, ponieważ ten sposób wyróżnia się bardzo dużą przebiegłością. Dowiedz się, czym jest phishing i jakie może mieć konsekwencje.
Czym jest phishing?
To naprawdę przebiegła metoda, ostatnio coraz częściej wykorzystywana przez hakerów. Jej celem jest nakłonienie ofiary do ujawnienia informacji osobistych. Najczęściej pojawiają się prośby o hasła, numery kart kredytowych, konta bankowego lub ubezpieczenia.
W jaki sposób to działa? Zwykle wszystko dzieje się poprzez mail lub media społecznościowe. Bardzo często dostajesz wiadomość, która wygląda tak, jakby jej nadawcą był bank, instytucja państwowa typu ZUS lub organizacje płatnicze takie jak PayPal. Obojętnie, czy masz Internet, światłowód, czy korzystasz z sieci telefonii komórkowej, zawsze możesz paść ofiarą pishingu.
Jak dokładnie działa phishing?
W wiadomościach, które dostaje się zwykle z wyglądających normalnie adresów, bardzo często znajdują się linki. Po ich kliknięciu zostajesz przeniesiony na stronę, która próbuje cię nakłonić do podania informacji. E-maile proszą o aktualizacje, zatwierdzenia lub potwierdzenia informacji, bardzo często sugerują, że pojawił się problem, i wymagają podania ważnych danym.
Dlaczego to takie niebezpieczne? Niestety takie dane mogą być sposobem na dostanie się do twojego konta w banku, co oczywiście sprawia, że możesz stracić pieniądze. Zdarza się także, że dane są wystarczające do tego, żeby wziąć kredyt lub pożyczkę na twoje nazwisko, o których nie będziesz nic wiedzieć.
Jak zapobiegać pishingowi?
Tak naprawdę nie możesz usunąć prób pishingu, możesz jednak wykryć, że ktoś próbuje cię oszukać, i wprowadzić zwiększone środki ostrożności. Co można zrobić? Przede wszystkim należy monitorować stronę internetową, którą prowadzisz. Na dodatek warto przyjąć zasadę, że nie reaguje się na wiadomości od nieznanych nadawców i nie otwiera się załączników w dziwnie wyglądających mailach.
Warto także chronić swoje dane, zarówno przez telefon, jak i osobiście lub przez e-mail. Banki, które do ciebie dzwonią, nigdy nie proszą cię o hasło dostępu. Jeśli dostaniesz e-mail z banku czy instytucji rządowej, sprawdź adres – na pierwszy rzut oka może wyglądać poprawie i legalnie, ale może się różnić (na przykład .com zamiast .gov w domenie), dlatego należy zachować ostrożność.
Warto także pamiętać o ustawieniach routera. Nieważne, czy masz kablowy Internet, światłowód, czy w inny sposób łączysz się z siecią, router powinien być dobrze skonfigurowany. Przede wszystkim należy zmienić ustawienia fabryczne, fabryczną nazwę sieci i hasło, ponieważ w takim przypadku może okazać się, że nawet mało wprawny haker będzie miał dostęp do twojej sieci.