Samochód to podstawowy środek lokomocji dla wielu ludzi. Jego awaria rodzi nie tylko problem związany z naprawą, ale również z codziennym poruszaniem się do pracy, do szkoły czy na zakupy. Jak poradzić sobie bez własnego auta?
Komunikacja miejska
W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które mieszkają w dużych miastach udostępniających swoim mieszkańcom komunikację miejską. W ramach miejskich aglomeracji można zazwyczaj bez problemu poruszać się tramwajem, autobusem lub trolejbusem.
Jeżdżenie komunikacją miejską ma sens, kiedy dostępne jest wygodne i szybkie połączenie z miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, siłowni, sklepów i innych miejsc, które są często odwiedzane. Biorąc pod uwagę dojazd komunikacją miejską warto więc zwrócić uwagę na:
– częstotliwość kursów,
– alternatywne trasy różnymi rodzajami komunikacji, np. czy szybciej dojedzie się do pracy autobusem czy tramwajem lub czy istnieje możliwość dojazdu w przypadku awarii jednego z pojazdów,
– odległość przystanków od miejsca docelowego – im mniejsza, tym lepiej.
Komunikacja miejska nie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie autobusy lub tramwaje jeżdżą rzadko lub są przepełnione. Trzeba też wziąć pod uwagę, że środki komunikacji publicznej poruszają się wolniej niż przeciętne auto osobowe, dlatego pokonanie tej samej trasy potrwa dłużej niż zwykle.
Wynajem samochodu
Alternatywą dla komunikacji miejskiej jest wynajem samochodu. To rozwiązanie sprawdzi się, kiedy poruszanie się komunikacją miejską jest niemożliwe lub bardzo uciążliwe. Z usług wypożyczalni korzystają też osoby wykorzystujące samochód do pracy, np. przedstawiciele handlowi lub właściciele firm.
Polecamy: wynajem aut Wrocław – odbiór i zwrot pojazdu w wybranej lokalizacji
Bardzo dużym plusem wynajmu samochodu jest niezależność. Autem można poruszać się wszędzie tam, gdzie aktualnie trzeba dojechać. Nie jest się uzależnionym od rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Wynajęte auto może w pełni zastąpić samochód prywatny.
Jeżeli auto uległo uszkodzeniu na skutek wypadku lub kolizji, koszt wynajmu samochodu zastępczego często pokrywa ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Warto więc sprawdzić w jakich warunkach jest to możliwe i skorzystać z tej opcji.
Wypożyczalnia samochodów oferuje zazwyczaj wiele różnych aut każdej klasy, od małych, miejskich samochodów, po auta luksusowe lub dostawcze. Od wyboru modelu zależy koszt wynajmu.
Przed podpisaniem umowy trzeba ją dokładnie przeczytać i sprawdzić jakie warunki oferuje określona wypożyczalnia samochodów. Uwagę należy zwrócić na koszty ubezpieczenia i paliwa oraz termin zwrotu samochodu.