Arduino to znakomite narzędzie dla wszystkich elektroników – tych którzy dopiero zaczynają przygodę z elektroniką oraz tych, którzy są już doświadczeni i na przykład pracują w tym zawodzie. Projekt Arduino powstał z założeniem stworzenia sprzętu dla osób, które nie miały nigdy wcześniej nic wspólnego z programowaniem mikrokontrolerów. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych płytek tego rodzaju na świecie.

Popularność Arduino

Arduino zyskało swoją niezwykłą popularność dzięki połączeniu kilku istotnych cech. Przede wszystkim to relatywnie tani i dobry sprzęt, który nadaje się do wykorzystania w bardzo różnorodnych zastosowaniach oraz stanowi znakomite narzędzie do nauki programowania mikrokontrolerów.

Czym jest Arduino?

Arduino to platforma, która działa jak gotowy system uruchomieniowy wyposażony w popularny mikroprocesor AVR. Urządzenie jest znakomicie przystosowane dla osób, które dopiero uczą się elektroniki i programowania. Wszystko, czego potrzeba, to chęci programisty, kabel USB i komputer z dedykowanym programem. Nie ma konieczności dobierania odpowiedniego programatora, łączenia całego zestawu i skomplikowanej konfiguracji środowiska. Nie jest także wymagana umiejętność lutowania – korzystając z Arduino, płytki stykowej, zestawu przewodów oraz elementów elektronicznych osoba nie mająca nigdy wcześniej do czynienia z elektroniką ani technologią cyfrową może rozpocząć naukę.

Środowisko programistyczne

Arduino IDE to przyjazne środowisko, którego korzystanie każdy łatwo opanuje. Dedykowany język programowania Arduino to jedna z najważniejszych zalet tego sprzętu – bazuje na popularnych C/C++, które często są nauczane w szkołach i na pierwszych semestrach studiów. Podstawy obu języków można łatwo opanować korzystając z Internetu.

Prostota nauki

Arduino to produkt, który podbił cały świat, przy czym jego cena jest niewielka – taka sytuacja sprawiła, że wiele osób aktywnie z niego korzystała i wymyślała dla niego nowe zastosowania. Większość projektów, na które wpadniesz, prawdopodobnie została już wykonana nie raz i opisana w Internecie. Jeżeli napotkasz na jakikolwiek problem podczas realizowania projektu, szukając w sieci pomocy na pewno szybko ją uzyskasz – zarówno korzystając z zawartej już tam wiedzy, jak i prosząc o poradę osób udzielających się na forach, takich jak Elektroda czy forum bloga Forbot.

Jakie możliwości oferuje Arduino?

Bardzo trudno jest określić konkretne możliwości tego urządzenia albo ich konkretny zakres. Żeby to lepiej zrozumieć. warto przyjrzeć się specyfikacji urządzenia oraz przykładowym projektom zrealizowanym z jego udziałem. Jednym z popularniejszych modeli jest Arduino UNO R3 – jego centrum to układ scalony AVR ATmega 328 od firmy Atmel o częstotliwości taktowania 16 MHz i pamięci RAM o pojemności 2 KB. Dla porównania jeden z modeli Raspberry Pi posiada czterordzeniowy procesor, każdy o taktowaniu 1,2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Arduino to przede wszystkim sprzęt, który łatwo i szybko uruchomisz. Możesz zbudować urządzenie, które będzie zbierało informacje z podłączonych sensorów, przetworzy je, odpowiednio zareaguje (wysyłając sygnały sterujące do aktuatorów – na przykład silników) i poinformuje użytkownika. 

Przykładem takie systemu może być układ rozpoznający natężenie światła na dworze, który po zmroku włączy światło w mieszkaniu i poinformuje o tym użytkownika, uruchamiając diodę umieszczoną w widocznym miejscu. Arduino sprawdzi się doskonale przy takich zadaniach, jak jednoczesna obsługa wielu czujników analogowych, jako sterownik prostych robotów lub innych urządzeń niewymagających zdalnej kontroli. Do zadań takich, jak przetwarzanie obrazu, odczyt sygnału z cyfrowych urządzeń czy obsługa systemu inteligentnego budynku znacznie lepiej sprawdzi się Raspberry Pi.

Akcesoria do Arduino

Arduino poradzi sobie doskonale w bardzo wielu zadaniach, z łatwością znajdziesz dla niego zdobyć dedykowane nakładki rozszerzające możliwości oraz bardzo dużą ilość darmowych pomocy edukacyjnych. Na blogu Forbot znajdziesz wiele kursów i poradników z wykorzystaniem Arduino – to miejsce, gdzie nieustannie dodawane są bardzo przydatne artykuły zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących elektroników i robotyków. 

W sklepie Botland znajdziesz nie tylko same płytki Arduino, ale również specjalnie przygotowane zestawy do wykonania ciekawych projektów opisanych na Forbocie oraz do wykonywania opisanych tam zadań, dostępne są też wszelkiego rodzaju akcesoria i nakładki poszerzające możliwości Arduino.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here