Czy Twój samochód jest bezpieczny? Policyjne statystyki nie napawają optymizmem. Sprawdź, co zrobić, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży pojazdu.
Co mówią statystyki?
Portal motofakty.pl przytoczył policyjne statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce. W ubiegłym roku średnio co miesiąc z ulic polskich miast znikało 900 aut. Najwięcej w marcu – 978, a najmniej w grudniu – 737. Jakie miasta znalazły się w czołówce? Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach odnotowała aż 1245 tego typu zdarzeń, KWP Poznań 1170, a KWP Wrocław – 1073[1].
Okazja czyni złodzieja… Nie popełniaj tych błędów!
Spory odsetek kradzieży samochodów to wynik nieroztropności właścicieli aut. Parkowanie na słabo oświetlonych i mało uczęszczanych parkingach należy do najczęściej popełnianych błędów. Zalicza się do nich także pozostawianie w widocznym miejscu w samochodzie cennych przedmiotów. Jeżeli nie możesz zabrać ich ze sobą, schowaj je wcześniej do bagażnika.
Zostawianie otwartego i włączonego auta także należy do błędów kierowców. Nawet chwila nieuwagi np. podczas otwierania bramy garażowej, czy wyciągania rzeczy z bagażnika, może stanowić ryzyko. Kluczyki i dokumenty powinny być zawsze w bezpiecznym miejscu, nie zostawiaj ich np. w kurtce, którą oddajesz do szatni.
Postaw na profesjonalne zabezpieczenia
Możesz też zainwestować w systemy unieruchamiające kierownicę i układy blokujące skrzynię biegów. Dobrym pomysłem jest zamontowanie autoalarmu w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów. Cenione są także lokalizatory GPS i immobilisery.
Rozważ zakup ubezpieczenia
OC to za mało! O zakupie dodatkowej ubezpieczenia powinni pomyśleć przede wszystkim właściciele nowych lub kilkuletnich aut. Ubezpieczenie AC chroni przed finansowymi skutkami kradzieży auta oraz aktów wandalizmu. Aby wybrać najlepszą z dostępnych na rynku propozycji, skorzystaj z dostępnego za darmo w Internecie kalkulatora OC i AC.