Kolejny rok w branży nieruchomości pokazuje ciekawą tendencję. Jest nią coraz większe zainteresowanie apartamentami w Warszawie i innych dużych miastach. Rosnący popyt napędza podaż lokali z najwyższej półki. Tym samym rynek nieruchomości luksusowych i z kategorii premium zdaje się odrabiać zaległości w stosunku do krajów zachodnich.

Milion za luksus

Mieszkania luksusowe to tylko niewielka część ofert, jakie funkcjonują na rynku nieruchomości. Tendencja wzrostu sprzedaży tego typu lokali jest widoczna również w statystykach. W polskich warunkach granicą cenową luksusu jest kwota miliona złotych za mieszkanie. Niektóre z tych propozycji nie mają oficjalnej kategorii apartamentu, jednak powyżej tego progu finansowego większość osób jest skłonna postrzegać mieszkanie za luksusowe. Według danych, tylko w roku 2017 sprzedano ponad 4300 mieszkań deweloperskich za kwotę powyżej miliona. To wzrost o 18% w stosunku do roku 2016. Jednak porównując dane z rokiem 2014, w którym zaczął się prawdziwy boom na apartamenty w Warszawie, wzrost jest oceniany na 80%.

Lokata kapitału

Dla apartamentów luksusowych przyjmuje się kwotę bazową wysokiego standardu przy około 17 tysięcy złotych za m.kw. Również takie lokale znajdują swoich nabywców. Średnio rocznie w takim segmencie sprzedawało się ich 150 – 200 sztuk. Obecnie zainteresowanie wzrosło trzykrotnie. Atrakcyjne lokale, jak inwestycja Park Place 3 to nie tylko doskonały adres do zamieszkania. Wielu inwestorów traktuje go jako lokatę kapitału. Apartamenty w Warszawie znajdują swoich nabywców, ponieważ rośnie liczba zamożnych Polaków. Obecnie to grupa około 1,1 miliona osób, przy czym najprawdopodobniej już w roku 2020 będzie ich 1,4 miliona. Według analityków Credit Suisse, w Polsce mieszka obecnie 57 tys. osób z kategorii HNWI (ang. high net worthindividuals). Ich majątek netto przekracza 1 mln dolarów. W ciągu roku w tym segmencie pojawiło się 40 proc. więcej osób.

Rekordy transakcji

Perspektywy rozwoju polskiego segmentu mieszkań z najwyższej półki są trudne do oszacowania. Zwracają uwagę rekordy, jakie padają na rynku nieruchomości. Przodują w nich apartamenty w Warszawie. W 2017 roku 240 – metrowy apartament w inwestycji Złota 44 znalazł swojego nabywcę za około 11 mln. To, co w polskich warunkach uchodzi za sytuację nadzwyczajną, w dużych miastach Europy wcale nie dziwi. W Paryżu, Londynie czy Mediolanie podobnych transakcji w skali roku jest kilkaset. Na samym tylko Manhattanie roczny obrót luksusowymi apartamentami wynosi około 10 mld dolarów. Ta zawrotna kwota co najmniej dziesięciokrotnie przebija sumy, jakie padają na całym polskim rynku apartamentów czy też rezydencji.

Apartamenty w Warszawie to przedmioty pożądania wielu osób, dysponujących gotówkę. Dla niektórych z nich jednak kosztowny zakup nie wydaje się właściwy. Są zainteresowani wynajmem takiego miejsca na czas pobytu w stolicy. Tego typu transakcje zawierają zwłaszcza inwestorzy lub biznesmeni z zagranicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here