Kiedy ostatnio odwiedziłeś oddział banku lub zleciłeś przelew w okienku placówki bankowej? Czy widujesz jeszcze papierowe wyciągi? Bankowość elektroniczna to nowy wymiar bankowania, który pozwoli Ci korzystać z usług finansowych bezpieczniej i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej! Podpowiadamy, jak odwiedzić bank w czasach wszechobecnego internetu.
Bankowość elektroniczna – przyszłość, która już jest
Czy wiesz, że w stosunku do początku XXI wieku obecnie liczba fizycznych oddziałów banków holenderskich spadła aż o 93%? W Polsce statystyki są nieco inne, ale trend jest ten sam – placówki bankowe znikają, gdyż wypiera je bankowość elektroniczna. Jeśli możesz wszystko załatwić przez domowy komputer lub nawet smartfona, którego zawsze masz w kieszeni, po co tracić czas na wizytę w banku?
Z tego założenia wychodzi coraz więcej osób. Dla młodych ludzi praktycznie standardem jest korzystanie z banku wyłącznie za pomocą telefonu (aplikacja banku) lub laptopa (system bankowości elektronicznej). Obecnie nawet pokolenie seniorów docenia zalety internetowego zarządzania swoimi produktami bankowymi. Sprawdźmy więc, co możesz załatwić w banku przez swoje urządzenie i jak to wszystko działa.
Szybko, wygodnie, skąd tylko chcesz
W przeciwieństwie do klasycznej wizyty w placówce, z bankowości elektronicznej możesz korzystać z dowolnego miejsca na świecie i o każdej porze dnia lub nocy. Bezapelacyjnie jej największą zaletą jest wygoda użytkowania – niemal wszystko, co potrzebujesz załatwić w banku, możesz wykonać przez internet. Jak wejść do swojej instytucji finansowej przez sieć?
Do systemu bankowości elektronicznej zalogujesz się przez komputer, laptop lub aplikację na telefon. Wizyta w banku wymaga jedynie urządzenia podłączonego do internetu. Oznacza to, że oddział swojego banku masz pod ręką bez względu na to, czy jesteś na wakacjach w Egipcie, w podróży służbowej do Monachium, czy odwiedzasz znajomych w Chicago.
Bankowość elektroniczna – dostęp przez komputer lub telefon
System bankowości elektronicznej rozwija się nieustanie i to, co kiedyś było innowacją, staje się standardem. Na początku tego stulecia, gdy „królowały” wciąż oddziały stacjonarne, zalogowanie się do banku przez domowy komputer budziło wiele wątpliwości i emocji. Teraz bankowość elektroniczna przez laptopa jest już klasyką gatunku, zastępowaną powoli przez aplikacje na telefon. Jednak zanim zupełnie przeniesiemy się na małe ekrany, minie jeszcze trochę czasu. Sprawdźmy więc, jak korzystać z usług banku przy pomocy urządzeń elektronicznych.
Do systemu bankowości elektronicznej wejdziesz przez przeglądarkę internetową swojego komputera lub laptopa. W pasku przeglądarki wpisz adres swojego banku, następnie znajdź na stronie miejsce, gdzie wprowadzisz swoje dane do logowania i… już jesteś w oddziale!
Strony startowe systemów bankowości elektronicznej różnych banków wyglądają inaczej, jednak łączy je podobna funkcjonalność. Zobaczysz tam wszystkie swoje produkty finansowe i uzyskasz dostęp do swobodnego zarządzania nimi. Sprawdzisz tu swoje konta, lokaty, limit zadłużenia, wysokość rat, spłacisz kartę kredytową lub zmienisz pin do karty. Wygodnie, samodzielnie i – co najważniejsze – od ręki. Czy można jeszcze szybciej?
Okazuje się, że można! Odwiedź system bankowości elektronicznej przez telefon. Wyciągnij go z kieszeni, włącz aplikację banku i zaloguj się na swoje konto. Zasada działania aplikacji bankowej jest podobna do klasycznej wersji bankowości elektronicznej. I choć kilka lat temu można było w niej wykonać jedynie podstawowe operacje, w miarę upływu lat możliwości te znacznie się poszerzyły. Obecnie przez aplikację banku możesz wykonać niemal wszystko to, co w oddziale banku.
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Oczywiście, że tak! Nad bezpieczeństwem Twoich pieniędzy w banku czuwają surowe procedury i certyfikaty zabezpieczeń, prawo krajowe i unijne. Banki zatrudniają również swoich specjalistów IT, którzy nieustannie ulepszają systemy transakcyjne pod względem funkcjonalności i ochrony. Systemy bankowe uważane są za jedne z najbezpieczniejszych na świecie. W końcu chodzi tu o zaufanie i naprawdę duże pieniądze.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/bankowosc-internetowa-na-czym-polega-plusy-minusy-czy-warto/d1szxbx