Chcemy sprzedać mieszkanie, ale zupełnie nie wiemy, jak je wycenić. Radzimy się znajomych i rodziny, lecz ich pomoc nie jest zbyt wartościowa. Jeśli sami tego nie potrafimy zrobić, kto może nas w tym wesprzeć?

Co możemy zrobić samodzielnie?

Bardzo ciężko określić, ile może kosztować własne mieszkanie. Nie patrzymy przecież na nie przez pryzmat zwykłego lokum do sprzedania, a bardziej jako coś wyjątkowego. W końcu spędziliśmy w nim dużo czasu, być może nawet większą kawał życia, a więc wartość sentymentalna jest tu kluczowa. Ciężko więc podejść do tego obiektywnie, bo takie szacunki skazane są na niepowodzenie. Jak nam się jednak uda, to mamy dużo możliwości, aby samemu orientacyjnie sprawdzić, ile możemy zyskać. Wystarczy przeanalizować ogłoszenia na kilku portalach z ofertami mieszkań do sprzedaży, by zyskać jakąś wiedzą na ten temat. To jednak może nie wystarczyć.

Można dokładniej

Nie ma co jednak liczyć na cuda, że analiza różnych ofert coś nam da. Ceny w takich portalach ogłoszeniowych są często zawyżone, a więc nieprawdziwe, nieodpowiadające rzeczywistości. Mogą bardziej zmylić niż pomóc. Znacznie lepiej skorzystać z wyceniarek online, jak https://sonarhome.pl, gdzie uzyskamy wycenę stworzoną w oparciu o setki tysięcy ogłoszeń internetowych.

Często jednak dostępne są jeszcze bardziej szczegółowe analizy, tworzone na bazie rejestrów, operatów szacunkowych i serwisów transakcyjnych. Wyceniarki online to więc miejsca, w którym bez żadnych zobowiązań można poznać realia rynkowe, jak i zyskać dodatkową, specjalistyczną wiedzę.

A może pomoc pośrednika?

Niektórzy nie wierzą w swoje możliwości albo zwyczajnie nie mają czasu i do sprzedaży mieszkania wynajmują pośrednika. To rozwiązanie może być dodatkowo korzystne właśnie z powodu wyceny. Pośrednik dobrze zna lokalny rynek, ma dostęp do różnych raportów, orientuje się w trendach, zauważa zmiany i co najważniejsze – ciągle trzyma rękę na pulsie. Każdy pośrednik ma jednak inne metody wyceny, więc nigdy do końca nie wiemy, na jakiego profesjonalistę trafimy.

Kiedy pomoc rzeczoznawcy jest niezbędna?

Może się jednak zdarzyć, że do wyceny musimy zatrudnić specjalistę w tej dziedzinie – rzeczoznawcę majątkowego. Najczęstsze sytuacje, kiedy to koniecznie, występują, jak staramy się o kredyt hipoteczny, przy spadku, a także dla celów podatkowych. Rzeczoznawca działa według pewnego schematu, stosując się do ściśle określonych procedur i historycznych cen transakcyjnych.

Jest bardzo dokładny, nie ma więc tu miejsca na żadne błędy, które mogłyby wpłynąć na jakość wyceny. Rzeczoznawca majątkowy to osoba odpowiednio wykształcona w tym kierunku, doświadczona, sporządzająca wycenę nieruchomość w tak ważnych sprawach sądowych, jak rozwody czy podział majątku.

Sprawdź również: darmowa wycena nieruchomości

Kto więc wycenia nieruchomości?

Jak widać – każdy może sprawdzić, ile będzie kosztować mieszkanie, może też – z lepszym lub gorszym skutkiem – zrobić to pośrednik. Pomagają w tym też wyceniarki online, które poza podstawowymi opcjami, oferują bardziej zaawansowane funkcje. Są jednak sytuacje, że musimy zatrudnić rzeczoznawcę, bo tylko jego wycena jest oficjalna, ma wartość prawną. W większości sytuacji nie trzeba korzystać z jego usług, ale jak przyjdzie taka konieczność, nie ma co się zastanawiać – nie mamy zresztą innego wyjścia.

Niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji – czy sprawdzamy z ciekawości, czy musimy zatrudnić fachowca – wycena to jedyny sposób, by poznać prawdziwą wartość własnego lokum.

Dowiedz się więcej: Kto wycenia nieruchomości?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here