Nie każdy może i nie każdy chce kupować nowe auto z salonu. Kupowanie samochodów używanych jest w Polsce nadal dość popularne. To opcja tańsza, a poza tym czasami zakup nowego pojazdu jest nieopłacalny – szczególnie wtedy, gdy jeździmy mało.
Po podjęciu decyzji o zakupie auta, mamy kilka dróg, którymi możemy pójść. Zazwyczaj przeglądamy ogłoszenia prywatne (na przykład na portalach internetowych) lub idziemy do komisu. Przyjrzyjmy się bliżej tej drugiej opcji. Jak kupić używane auto z komisu, aby się nie naciąć?
Szukajmy profesjonalnych usług
Z roku na rok komisy przestają przypominać wystawę aut “pod chmurką”, których obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Kupujący oczekują profesjonalnego podejścia, gdyż wydają niemało pieniędzy. Pośrednik powinien uczciwie podchodzić do klienta i przekazywać wszystkie informacje o stanie pojazdu. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, a pracownik komisu nie wydaje się zbyt rzetelny – nie ma sensu marnować czasu.
Dlaczego warto być czujnym, gdy sprawdzamy komisy w swojej okolicy? Bo kupowanie samochodu w takim miejscu może okazać się strzałem w dziesiątkę, o ile nie damy się nabrać. W tym drugim przypadku często kończymy z autem, które z bezawaryjnością nie ma nic wspólnego. W komisach o słabej reputacji sprzedawanie powypadkowych pojazdów jako bezwypadkowe lub przekręcanie licznika to niestety standard. Warto poczytać informacje w internecie i popytać znajomych lub rodzinę, zanim wybierzemy się na wizytę w danym miejscu.
Czy warto kupić auto w komisie?
Jeżeli już wybierzemy odpowiedniego sprzedawcę, z pewnością docenimy zalety komisu. Jest nią na pewno duży wybór modeli i marek pojazdów. Czasami w tym samym miejscu możemy uzyskać także pomoc w uzyskaniu kredytu na zakup samochodu i wybrać pakiet ubezpieczenia. Co więcej, w niektórych komisach można zostawić poprzedni pojazd w rozliczeniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które może zaoszczędzić nam mnóstwo czasu.
Zapytajmy pracownika komisu, kto bierze odpowiedzialność za potencjalną niezgodność towaru z umową. To jeden ze sposobów na przetestowanie potencjalnego miejsca, w którym chcemy zakupić pojazd. Uczciwa firma nie będzie odsyłać nas do poprzedniego właściciela auta jeżeli tak się stanie, oznacza to, że mogą mieć coś do ukrycia.
Wypróbuj, zanim kupisz
Coraz więcej komisów oferuje możliwość jazdy próbnej i warto z niej skorzystać. To okazja, aby sprawdzić, jakie pierwsze wrażenie robi wybrany przez nas pojazd. I to nie tylko pod względem technicznym, ale również w kwestii naszych preferencji odnośnie przyszłego samochodu.
A jeśli się okaże, że znaleźliśmy wymarzony model? Wbrew pozorom formalności nie są zbyt skomplikowane. Po pierwsze – w komisach można się targować. Zwłaszcza że obecnie sprzedają one nie tylko używane auta od osób prywatnych, ale także własne pojazdy, na przykład sprowadzane z zagranicy. Wtedy marża jest wysoka, co daje pole do negocjowania ceny. Potem podpisujemy umowę kupna – sprzedaży i możemy cieszyć się swoim nowo nabytym pojazdem, który oczywiście najpierw musimy zarejestrować. Pamiętajmy o dopilnowaniu wszelkich formalności i dokładnym czytaniu umów.
A w momencie, kiedy samochód będzie potrzebował naprawy, a mamy np. Volkswagena. Części do niego możemy zakupić w różnych sklepach. Czasem warto udać się do mechanika ze swoją częścią. Pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy. W przypadku np. samochodu marki Fiat części zamienne oraz inne części samochodowe, dla samochodów różnych marek warto zamówić na Aparts.pl