Po kwarantannie stało się oczywiste, że do efektywnej pracy nie trzeba chodzić do biura. Jednak pracując w domu, pamiętaj, że miejsce do pracy powinno być przemyślane i wygodne. Architekt wnętrz Magda Knappe z pracowni Mdezere podpowiada, jak stworzyć komfortowe i przyjazne biuro w domu.

Wymagania dotyczące domowego biura są różne w zależności od preferencji i wykonywanej pracy: jednym wygodnie jest pracować w kreatywnym chaosie z dużą tablicą inspiracji, a komuś innemu będzie potrzebny idealny porządek, gdy wszystkie niepotrzebne rzeczy są pochowane, a na biurku jest tylko to co niezbędne.

Aby pomóc zorganizować idealne miejsce do pracy, stworzyłam uniwersalną listę kontrolną która pomoże zorganizować odpowiednią przestrzeń roboczą.

To, jak powinno wyglądać domowe biuro, zależy od zakresu Twojej aktywności, czasu pracy oraz konieczności prowadzenia wideorozmów przez zoom i skype.

Jeśli jesteś blogerem, to potrzebujesz sprzętu do filmowania, miejsca na kamerę, ustawienie świateł i ustawienie mikrofonu. Ważna jest również umiejętność przekształcania otaczającej Cię przestrzeni za pomocą wystroju, światła i koloru.

Jeśli jesteś młodą mamą z dzieckiem, a Twoja główna działalność skupia się na pracy przy komputerze, możesz postawić obok miejsca pracy kojec lub kącik z zabawkami.

Jeśli pracujesz jako psycholog, lepiej odizolować gabinet do odwiedzin i zorganizować miejsce do wideo rozmów.

Jesteś artystą? Sama wiem, że potrzebujesz regałów, półek i szuflad na wiele materiałów i przemyślanego oświetlenia do wieczornej pracy. Powinna też istnieć możliwość rozrzucania płócien, pędzli, farb i tkanin.

Przyjrzyjmy się więc najważniejszym elementom przestrzeni roboczej. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji o wnętrzach czytaj blogi wnętrzarskie.

Głównymi elementami domowego biura są stół i krzesło. Te dwa przedmioty powinny być tak wygodne, jak to tylko możliwe.

Krzesło

Jeśli chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem i wzrokiem, postępuj zgodnie z zasadą kątów prostych. Kiedy siedzisz, Twoje kolana i stopy powinny być ustawione pod kątem 90 stopni w stosunku do podłogi, między udami a tułowiem należy zachować ten sam kąt.

Krzesło jest wygodne wtedy gdy oparcie krzesła jest solidne, proste, gładkie, gdy istnieje regulowana poduszka pod kręgosłup i zagłówek odciążający odcinek szyjny kręgosłupa.

Biurko

Istnieje wiele opcji biurek. Dobierz go do swojego stylu pracy. Jeśli jesteś artystą i malujesz, to potrzebujesz dobrze oświetlonego dużego szerokiego stołu z możliwością przechowywania farb w szufladach lub na półkach. Jeśli pracujesz głównie przy laptopie lub tablecie, to wystarczy mały stolik z inteligentną ładowarką do gadżetów, być może z podstawką pod laptopa, bezprzewodową ładowarką do telefonu, z wieczornym oświetleniem.

Drukarkę można schować w szafie lub włożyć do szuflady i podłączyć ją przez Wi-Fi. Z doświadczenia wiem, że wygodnie jest pracować przy stole o szerokości co najmniej 50 cm lub większej.

Oświetlenie

Istnieje wiele opcji oświetlenia domowego biura, w zależności od stylu pracy. Jeśli biuro znajduje się we wspólnym pomieszczeniu, np. salonie lub sypialni, warto pomyśleć o osobnym oświetleniu, aby nie przeszkadzać innym domownikom w ich aktywnościach. Jeśli pracujesz w oddzielnym pomieszczeniu, możesz pomyśleć o oświetleniu ogólnym i punktowym, które pasuje do Twojego stylu pracy.

I jeszcze dwa ważne punkty!

Lokalizacja

Aby zaoszczędzić miejsce, możesz umieścić swoje domowe biuro za drzwiami wbudowanej szafy, ale zastanów się nad rozmiarem, oświetleniem i rozważ czy wygodnie będzie tam siedzieć przez kilka godzin.

Mini biuro możesz również stworzyć na szerokim parapecie przy oknie, we wnęce ściennej, na balkonie, w sypialni, w salonie, pod schodami (jeśli mieszkasz w domu) lub między szafami. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę specyfikę swojej pracy, aby uwzględnić wszelkie ważne niuanse dla wygodnej i produktywnej pracy.

Nie umieszczaj miejsca pracy w przejściu lub w przeciągu. Niewygodnie jest też siedzieć plecami do drzwi lub do reszty pokoju, lepiej jest siedzieć bokiem lub plecami do okna.

Jeśli na stół pada zbyt dużo światła a stół nagrzewa się od słońca, powieś plisy, rolety rzymskie lub rolety zwijane. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na domowe biuro, użyj półek ściennych, aby zwolnić miejsce na blacie.

Nastrój

Dodaj te elementy, które Cię inspirują i stymulują do wyznaczania nowych, fajnych celów.

Urozmaić atmosferę pracy ozdobnymi detalami i miłymi drobiazgami – może to być wazon, ciekawa półka, mały obrazek jako pole do relaksu, rośliny, zdjęcia bliskich, plakaty motywacyjne.

Praca w domu może być trudna – jest wiele rozrywek, które mogą Cię od niej odciągać: głaskanie kota, robienie herbaty, oglądanie Instagrama. Jeśli jednak założysz przemyślane domowe biuro, które ma odpowiednią atmosferę, Twoja praca w domu będzie produktywna i przyjemna!

Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na blogu projektantki. Może Cię zainteresować artykuł projekt salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here