Karta graficzna to jeden z najkosztowniejszych, a jednocześnie najważniejszych podzespołów komputera. Od jej wydajnego działania zależy nie tylko komfort pracy, ale i rozrywki, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie należy do najłatwiejszych. Sprawdź, jakie karty graficzne odpowiedzą na Twoje potrzeby.

  1. Karty graficzne a rodzaj aktywności
  2. Liczy się producent
  3. Inne parametry kart graficznych

Trudność w wyborze karty graficznej polega głównie na tym, że należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry samego układu, ale również na jego niezakłóconą współpracę z innymi podzespołami. Istotne jest także, z jakimi zadaniami będzie musiała sobie poradzić karta – inna będzie odpowiednia do pracy biurowej, inna do gier, a jeszcze inna do użytku profesjonalnego.

Karty graficzne a rodzaj aktywności

Dostępne na rynku karty graficzne można podzielić na trzy główne segmenty – układy biurowe, profesjonalne i gamingowe. Różnica pomiędzy nimi jest znaczna, dlatego przed dokonaniem wyboru trzeba określić, jaki będzie główny profil zadań wykonywanych na komputerze. Do codziennej pracy, która nie wymaga bardzo wydajnych podzespołów, dobrym wyborem będzie biurowa karta graficzna. Te jednostki można określić jako idealne do zadań, których wykonanie nie zajmuje dużej mocy obliczeniowej, a więc do odtwarzania filmów, grania w niezbyt wymagające gry czy podstawowej pracy w Photoshopie. Uwagę warto jednak zwrócić na ilość pamięci RAM karty – zbyt mała może utrudnić pracę.

Większą wydajnością cieszą się karty graficzne dedykowane konkretnym aktywnościom, a więc karty gamingowe i profesjonalne. Pierwsze z nich przeznaczone są do jednostek komputerowych budowanych specjalnie pod wymagające gry komputerowe, ale nie tylko. Ich wysoka moc obliczeniowa sprawia, że równie dobrze mogą sprawdzić się w układach przeznaczonych do renderowania grafik czy projekcji VR. Typowe układy gamingowe dobrze współpracują z nowoczesnymi monitorami o wysokim odświeżaniu, zapewniają bardzo zadowalający poziom ustawień graficznych i pułap FPS.

O ile karta gamingowa dobrze sprawdzi się do zastosowań profesjonalnych, o tyle karta profesjonalna nie zawsze będzie odpowiednia do gamingu. Układy profesjonalne są bowiem dostosowane typowo do wykonywania skomplikowanych obliczeń geologicznych, graficznych, inżynieryjnych, itp., a więc posiadają wysoką moc obliczeniową, ale ukierunkowaną na inne zadania niż karta gamingowa. Z zalet układów profesjonalnych skorzystają osoby, które wymagają karty bardzo wydajnej i szybkiej, która pozwoli na sprawną obsługę skomplikowanych programów.

Liczy się producent

Chociaż wiele firm produkuje karty graficzne, największa renomą cieszą się dwie z nich – AMD i Nvidia. Wybór pomiędzy oferowanymi przez te firmy kartami ogranicza się głównie do decyzji, układ którego producenta spełni oczekiwania użytkownika. Od samego producenta ważniejsza jest więc odpowiednia wydajność, potwierdzona wynikami tekstów, bezawaryjność, kompatybilność z nowoczesnymi technologiami oraz stabilność i kultura pracy. Nie można zapomnieć o synchronizacji działania karty z obrazem w monitorze. Karta graficzna powinna obsługiwać technologię monitora – odpowiednio FreeSync lub G-Sync.

Inne parametry kart graficznych

Wybierając kartę graficzną, trzeba też zwrócić uwagę na inne parametry, jak chociażby wielkość pamięci RAM, jej chłodzenie, rodzaj obsługiwanych technologii czy porty. Liczy się także hałas wytwarzany przez kartę – w cenie są karty, które działają cicho i nie przegrzewają się podczas długiej i intensywnej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here