Balkon to miejsce, na którym chętnie spędzamy czas. Nic więc dziwnego, że często ozdabiamy go kwiatami, lampionami, ustawiamy tam wygodne meble. Wykorzystujemy balkon także po to, żeby na przykład wystawić na nim pranie. Czasem przechowujemy tam rzeczy, których nie chcemy trzymać w domu. Balkon jest więc miejscem i praktycznym, i rekreacyjnym. Niezależnie od tego jak wykorzystujemy go częściej, zawsze pożądana jest pewna prywatność. W końcu jaka to przyjemność popijając kawę stać się widowiskiem dla przechodniów? Albo czy to miłe, kiedy sąsiedzi widzą naszą suszącą się bieliznę? Żeby sobie tego oszczędzić warto zainwestować w osłony na balkon. Tylko jaką wybrać?
Osłony na balkon – zalety
Oprócz już wspomnianej prywatności, osłony na balkon dają jeszcze wiele innych korzyści. Niektóre z nich to:
-
większe bezpieczeństwo – chronią dzieci, żeby nie wypadły,
-
ochrona przed deszczem i wiatrem,
-
zabezpieczenie roślin przed słońcem,
-
ochrona przedmiotów znajdujących się na balkonie przed śniegiem,
-
osłonięcie przed liśćmi jesienią,
-
zabezpieczenie przed wpadającymi ptakami i owadami.
Jak widać wiele osłony na balkon zapewniają mają sporo zalet i naprawdę warto je zainstalować. Dzięki nim korzystanie z balkonu staje się znacznie bardziej komfortowe. Poza tym istnieje wiele możliwości aranżacyjnych, które ze zwykłej osłony zrobią prawdziwą ozdobę!
Osłona na balkon – z czego się robi?
Osłony na balkon robi się albo z materiałów drewnopochodnych, np. maty wiklinowe, bambusowe, słomiane, trzcinowe, albo z tworzyw sztucznych. Pośród tych ostatnich najpopularniejsze to technorattan i PCV. Jak widać jest w czym wybierać. Tylko czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Na pewno warto powiedzieć kilka słów o każdym z tworzyw. Przynajmniej o tych najchętniej kupowanych.
Osłony bambusowe
Osłony balkonowe z bambusa czy wikliny mają tę zaletę, że są tanie. Kupuje się je w rolkach, więc można je szybko zamontować na swoim balkonie. Trzeba też powiedzieć, że są bardzo modne po doskonale pasują do wciąż aktualnego trendu eko. Świetnie się nadają do aranżacji w stylu boho i stanowią piękne tło dla roślin balkonowych. Warto wiedzieć, że ich początkowo żółty kolor z upływem czasu lekko ciemnieje. Co ważne, są bezpieczne dla dzieci. Ich jedyna wada, to problem z czyszczeniem.
Osłony z technorattanu
Dużą popularnością cieszą się osłony balkonowe z tchnorattanu. Imitują osłony rattanowe, więc są po prostu ładne. Przy tym, ponieważ zostały wykonane z tworzywa sztucznego, są też bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie blakną nawet po upalnym lecie i nie przesiąkają od deszczu. Łatwo się je czyści i konserwuje, więc jest to zakup na lata.
Osłony z PCV
Mocną stroną osłon balkonowych z PCV jest ich ogromna trwałość. Są twarde, zapewniają ochronę przed deszczem i wiatrem. Są też odporne na mróz, więc mogą pozostawać na balkonie przez cały rok. Doskonale chronią wszelkie sprzęty i meble pozostawione na balkonie.
Osłony na balkon plastikowe
Osłony plastikowe dostępne są w różnych kolorach. Można też kupić osłony półtransparentne, które po części przepuszczają światło. Osłony plastikowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwo je zdemontować. Co ważne, nie deformują się.
Osłony drewniane
Do wyboru mamy też osłony drewniane. Są naprawdę bardzo dekoracyjne i trwałe. Nie dość, że pomogą stworzyć na balkonie przytulną enklawę, to jeszcze przetrwają wiele lat. Będą się też doskonale komponować z roślinami balkonowymi i meblami z drewna, rattanu. Kiedy kupuje się osłony drewniane, trzeba mieć na uwadze, że choć mogą spełniać swoją funkcję długie lata, to wymagają regularnej konserwacji. Mniej więcej co 2-3 lata muszą zostać pomalowane.
Podsumowanie, czyli jak wybrać
Wspomnieliśmy nieco o różnych rodzajach osłon na balkon, więc możemy przedstawić kilka końcowych wskazówek. Decydując się na jakiś rodzaj osłony, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, to w jakim stylu urządziliśmy już balkon. Jakie meble na nim stoją? Czy to styl bardziej nowoczesny? A może boho? Do nowoczesnych mebli technorattan albo PCV będą świetnie pasować. Ale do stylu boho lepiej sprawdzi się wiklina. Drewno jest chyba najbardziej uniwersalne. Drugi ważny czynnik to kwestia finansów. Każda osłona ma swoją cenę, a każdy z nas ma swoje warunki finansowe, więc musi przekalkulować na co go stać. Po trzecie, wybierz tak, żeby dobrze się czuć na swoim balkonie. Pamiętaj, że to TY będziesz tu spędzać najwięcej czasu, więc to Tobie przede wszystkim ma się tu podobać.