Praca w magazynach to ważne i odpowiedzialne zajęcie, które wiąże się z różnorodnymi obowiązkami. Zatrudnienie na stanowisku magazyniera początkowo może nie przynosić dużych dochodów, jednak wraz ze stopniowym zdobywaniem doświadczenia zawodowego pojawiają się korzyści finansowe, a satysfakcja wzrasta.

Na czym polega praca w magazynach?

Praca w magazynach jest jedną z najbardziej pożądanych profesji na polskim rynku pracy. Nic dziwnego, bo daje szansę na rozwój i idące za tym wyniki finansowe. Aktualnie wiele zagranicznych firm przenosi swoje centra do Polski (na przykład Amazon Poznań). Dzięki temu pojawiły się spore możliwości dla pracowników, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w centrach logistycznych. Wśród najważniejszych obowiązków magazyniera można wyróżnić:

  • zarządzanie zapasami magazynowymi,
  • przechowywanie konkretnych towarów,
  • dbanie o bezpieczeństwo paczek,
  • zarządzanie swoim czasem pracy w taki sposób, aby wyrobić odpowiednie normy dla danego magazynu,
  • jakościowy i ilościowy odbiór towarów,
  • przenoszenie paczek i przesyłek w magazynach,
  • składowanie i przechowywanie towarów,
  • uzupełnianie dokumentacji magazynowej. 

Warto pamiętać o tym, że konkretne zadania magazyniera mogą różnić się od siebie w zależności od zajmowanego stanowiska, doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Znaczenie ma także profil działalności firmy oraz liczba zatrudnianych pracowników w danym magazynie. Należy zaznaczyć, że ten rodzaj pracy nie wymaga specjalistycznego wykształcenia – zwykle wystarcza dyplom ukończenia szkoły średniej. Dzięki temu próg wejścia do zawodu jest stosunkowo niski i osoby, które poszukują pracy, mogą znaleźć ją bardzo szybko i równie szybko zacząć zarabiać atrakcyjne stawki. 

Wady i zalety pracy w magazynach

Zaletą pracy magazyniera jest stabilizacja oraz bezpieczeństwo, ponieważ zdecydowana większość osób pracujących na takim stanowisku otrzymuje umowę o pracę oraz różnorodne świadczenia pozapłacowe np. kartę sportową, ubezpieczenie medyczne, dofinansowanie do posiłków czy bezpłatny dojazd do pracy. O swoich podwładnych szczególnie dbają międzynarodowe korporacje, które otworzyły swoje centra logistyczne w Polsce. Dodatkową zaletą są stosunkowo wysokie stawki, ponieważ wynagrodzenie jest zdecydowanie wyższe niż minimalna krajowa, a dodatkowo magazynierzy mogą liczyć na premie i bonusy. Plusem są także możliwości awansu, które pojawiają się po pewnym czasie, gdy pracownik zdobędzie doświadczenie zawodowe. Wadą pracy w magazynach jest duże obciążenie fizyczne i możliwość pojawienia się zmęczenia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach nowej pracy. Zwykle konieczne jest wykonywanie obowiązków przez 8-12 godzin dziennie i wyrobienie normy dla danego zakładu pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu i zdobywaniem doświadczenia obowiązki nie wydają się zwykle tak trudne i męczące jak na początku. Praca magazyniera niesie ze sobą wiele korzyści i może być wstępem do kariery zawodowej w strukturach danej firmy, dlatego osoby, które nie wiedzą, czym chciałyby zająć się zawodowo, a jednocześnie oczekują przyzwoitych zarobków, mogą zdecydować się na wzięcie udziału w jednej z rekrutacji do dużych hal magazynowych i centrów logistycznych. 

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here