Pieczątki to zwykle małe akcesoria biurowe, które są przydatne w pracy. O ile specjalne stemple używane są tylko w niektórych zawodach, o tyle są takie, które codziennie znakują setki, a nawet tysiące stron. Zmieniła się także technologia produkcji, a co za tym idzie, zwiększyły się możliwości zastosowania.

Jeżeli zastanowimy się przez chwilę, to pieczątkami posługujemy się bardzo często. Większość pracowników biurowych wykorzystuje je w swojej pracy niemal codziennie. Stemple nie ograniczają się tylko do wersji z imieniem i nazwiskiem oraz funkcją. Niektóre branże mają swoje specjalistyczne pieczątki, którymi może posługiwać się konkretna osoba. Organy władzy państwowej, ale także samorządy, prokuratorzy, komornicy czy służby mundurowe kupują je m.in. w Mennicy Polskiej. Zwykle są okrągłe z umieszczonym centralnie orłem białym w koronie. Jakie jeszcze rodzaje pieczątek możemy spotkać i jakie mogą być przydatne np. w firmie?

Rodzaje i ewolucja pieczątek

Na początku stemple wykonywane były z drewna, a tusz nabierano z poduszki nasączonej tuszem. Obecnie najbardziej znane to automaty samotuszujące. Z kolei dzięki technologii flash, która poprzez naświetlanie mikroporowatej gumki w maszynie błyskowej, odbija treść lub grafikę otrzymujemy wysokiej jakości odbicie. Proces trwa od kilku do kilkunastu minut. To również wydajny sprzęt, który przy jednorazowym napełnieniu wystarczy na około 20.000 odbić. Wynik ostatecznie uzależniony jest od rodzaju powierzchni, a dokładniej zdolności do wchłaniania tuszu.

Pieczątki mogą przyjmować różne kształty i wielkości. Urzędowe są najczęściej okrągłe, podobnie jak pocztowe datowniki. Na rynku dostępne są wersje okrągłe, które można użyć analogicznie do standardowej prostokątnej, a więc umieścimy na niej dane firmy i logo. To dobry sposób na zwrócenie uwagi odbiorcy, gdyż jest to wyróżniające się odbicie. Poza aktami sądowymi, notarialnymi czy dyplomami szkolnymi dominują stemple prostokątne. Szukając odpowiednich pieczęci dla siebie, warto zajrzeć do Internetu i wpisać np. pieczątki Wrocław https://pieczatki-online.eu/wyrob-pieczatek-wroclaw,paczkomaty.

Wzory specjalistyczne

Wśród pieczęci, które można wskazać, jako specjalistyczne, są z pewnością pieczątki urzędowe. Istnieją zawody, w których od pracowników wymaga się konkretnych stempli. Takimi są np. inspektor budowlany czy rzeczoznawca majątkowy. Obaj posiadają licencje lub uprawnienia do wykonywania zawodu. Oznacza to, że mają upoważnienie nadane przez państwo do wykonywania konkretnej czynności. W związku z tym na tego typu odbiciach znajdziemy takie informacje jak: imię i nazwisko, tytuł zawodowy czy unikatowy numer uprawnień. Podpisując projekt budowlany lub wycenę nieruchomości opieczętowują dokument, potwierdzając jego prawdziwość i rzetelność.

Branża księgowa to jedna z gałęzi gospodarki, która nadzwyczaj dobrze przysposobiła sobie wiele rodzajów pieczątek. Praca w takim biurze wiąże się z przeglądaniem, sprawdzaniem, analizowaniem i opisywaniem wielu dokumentów. Ręczna praca opisywania dat czy poświadczania prawdziwości dokumentów byłaby czaso- i pracochłonna. Dlatego zawsze przydaje się pieczątka za zgodność z oryginałem, ale także datownik czy numerator oraz inne, jak np. sprawdzono pod względem formalnym, formalno-rachunkowym itd. Przyśpiesza to znacząco prace nad dokumentami. To dobry sposób nad zapanowaniem nad setkami faktur, które każdego dnia spływają do rąk księgowych.

Szeroki wybór pieczątek daje wiele możliwości. Postęp technologii sprawia, że mamy do dyspozycji pieczątki o wysokiej jakości i rozdzielczości. Umożliwia to umieszczenie na nich nawet skomplikowanych projektów graficznych. Możliwość wyboru pomiędzy rozmiarami, ale także kształtami to sposób na wyróżnienie się na tle tysięcy podobnych pieczęci. Wachlarz jest ogromny. Warto więc się w prosty sposób wyróżnić.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here