Do jakich prac i aktywności można wykorzystać trójnóg BHP?

0
1518

Trójnogi BHP mogą niewiele mówić przeciętnemu człowiekowi, ponieważ nie są zbyt często używane do zastosowań domowych. Z drugiej jednak strony wiele prac budowlanych i konserwacyjnych nie mogłoby się bez nich obyć. O tym jakie mogą to być czynności opowiemy więcej za chwilę. Jak się jednak okazuje, tytułowe urządzenia można wykorzystać nie tylko do pracy, ale także uprawiania sportu.

Prace w zagłębieniach

Jeśli obserwowaliśmy kiedyś jak robotnicy drogowy naprawiają studzienki kanalizacyjne, to zapewne istniał tam też trójnóg BHP. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy rozstawia się go ponad studzienką, przywiązuje się do niego linę, a następnie opuszcza (lub tylko asekuruje) na niej pracownika. Dzięki temu możliwe jest jego opuszczenie na dół, by mógł tam wykonać niezbędne prace. To jednak wciąż nie wszystko. Można wykorzystać tytułowe urządzenie również podczas pracy w głębokim szambie lub oczyszczalni ścieków. Trójnóg BHP pozwoli asekurować pracownika opuszczanego na dół, nawet jeśli przytrzymuje się wbudowanej w zbiornik drabiny. Nigdy nie ma bowiem pewności co do tego, czy stopnie nie są skorodowane i znacznie osłabione, gdy przez cały czas przebywają w bardzo agresywnym chemicznie środowisku ścieków.

Inne cele

Okazuje się, że trójnogi BHP mogą sprawdzać się dobrze także w innych zastosowaniach. Mowa o aktywnościach wykonywanych poza godzinami pracy. Otóż tytułowe urządzenia mogą być przydatne do uprawiania sportu, po podwieszeniu ciała pod centralnym punktem trójnogu. Odczucia są podobne do tych, jakim ciało człowieka jest poddawane podczas pływania. Można ćwiczyć różne grupy mięśni, które w innych przypadkach trudno byłoby zaktywizować. Jak więc widać, trójnóg BHP ma naprawdę ogromną liczbę zastosowań. Jest jednak przede wszystkim bardzo bezpieczny, ponieważ nie tylko posiada trzy solidne punkty podparcia, ale jego nogi są również połączone ze sobą za pomocą fragmentów płaskownika. Dzięki temu nawet na śliskiej powierzchni nie ma ryzyka „rozjechania się” podstawy i doprowadzenia do wypadku.

Nie da się ukryć, że trójnóg BHP jest absolutnie koniecznym urządzeniem do wykonywania wielu prac. Korzysta się z niego gdy robotnicy pracują w studzienkach kanalizacyjnych oraz innego rodzaju głębokich dołach. Pozwala na zabezpieczenie pracownika przed upadkiem, a także opuszczanie na dół ciężkich przedmiotów. Jak się jednak okazuje, trójnogi doskonale nadają się także do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia, ponieważ pozwalają na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here