Rozszerzanie diety u niemowlaka to temat spędzający sen z powiek wielu rodzicom. Od czego zacząć? Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety? Co podawać niemowlakowi? Pytań jest wiele, ale są również odpowiedzi.

Kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia rozszerzanie diety niemowląt należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia dziecka. 17 tydzień życia jest to najwcześniejszy czas, w którym organizm dziecka może przyjąć produkty inne niż mleko matki oraz nie będą one dla niego zagrożeniem. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii nie wolno zacząć rozszerzania diety przed ukończeniem 6 miesiąca życia dziecka, jednak wszystko zależy od rozwoju niemowlaka oraz jego gotowości do próbowania nowych produktów. Jeżeli na początku rozszerzania diety dziecko otrzymywało tylko produkty zmiksowane oraz papki, pomiędzy 7 a 10 miesiącem  należy wprowadzić do diety produkty o różnorodnych konsystencjach, ponieważ dziecko jest wtedy szczególnie wrażliwe na nowe smaki oraz podatne na naukę żucia, gryzienia i połykania.

Kiedy dziecko jest gotowe do rozszerzania diety?

Dziecko jest gotowe na przyjmowanie nowych produktów wtedy, gdy:

  • potrafi samodzielnie lub z niewielką pomocą (podparcia lub innej osoby) siedzieć,
  • nie wypycha już pokarmu językiem, 
  • wykazuje zainteresowanie jedzeniem, 
  • samodzielnie potrafi chwycić i włożyć jedzenie do ust.

Co podawać dziecku podczas rozszerzania diety?

Na początku przygody rozszerzania diety najlepsze są warzywa oraz kasze. Często podawane są dzieciom również owoce, które zawierają więcej cukru niż warzywa oraz mają wyższy indeks glikemiczny. Rozszerzanie diety owocami jest o tyle trudniejsze, że rozdrobnienie surowych owoców może być kłopotliwe dla niemowląt, a także istnieje ryzyko zakrztuszenia. Z tych powodów do rozszerzania diety zaleca się ugotowane lub pieczone do miękkości warzywa, które nie sprawią problemu z żuciem. Poza warzywami warto podawać dziecku kasze gotowane na wodzie lub mleku roślinnym.  

Gdzie kupować artykuły spożywcze dla niemowląt?

Należy zadbać nie tylko o to, co dziecko je, ale także jakiej jakości są podawane mu produkty. Najlepiej kupować warzywa ekologiczne oraz sezonowe od lokalnych sprzedawców lub na targach warzywnych. Supermarkety i inne sieciowe sklepy oferują gotowe posiłki przeznaczone dla dzieci już od 4 miesiąca życia. Wybierając takie produkty, zawsze należy sprawdzać skład. Im dłuższy skład oraz więcej różnych E i innych dodatków, tym więcej chemii.

Warto pamiętać, że wprowadzanie nowych produktów to nauka gryzienia oraz poznawanie nowych smaków i konsystencji, a rozszerzanie diety niemowlaka nie służy zaspokojeniu jego głodu, ponieważ do 1 roku życia to mleko mamy jest podstawowym źródłem składników odżywczych.

Bdsklep.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here