Spam to przykry element codzienności każdego posiadacza własnego adresu e-mail. Na szczęście jest kilka sposobów na to, żeby uchronić nasze skrzynki odbiorcze przed rosnącą liczbą niechcianych wiadomości.

Na początku warto wyjaśnić co to jest spam. Chodzi przede wszystkim o masowo rozsyłane, niechciane lub całkowicie niepotrzebne wiadomości, które niezależnie od tożsamości odbiorcy trafiają do jego poczty e-mail. Zazwyczaj internauci nie wyrażają zgody na otrzymywanie takiej korespondencji. Zdarza się jednak, że spam trafia do naszych skrzynek z powodu braku wystarczającej czujności i ostrożności. Chcąc uchronić się przed spamowaniem, internauci powinni dokładnie sprawdzać, komu udostępniają swój adres e-mail.

Szkodliwe spamowanie

Dlaczego spam jest szkodliwy? Ponieważ odbiorca podejrzanej wiadomości nigdy nie ma gwarancji, że wiadomość pochodzi z zaufanego źródła! Spamowanie bardzo często wiąże się z rozprzestrzenianiem wirusów i linków do niebezpiecznych stron internetowych. Użytkownik e-maila może też paść ofiarą bomby pocztowej. Chodzi o tzw. „floodowanie”, czyli rozsyłanie dużej ilości wiadomości do jednej osoby. W skrajnych przypadkach atak może przyczynić się do całkowitego zablokowania funkcjonalności skrzynki pocztowej. Takie działania bardzo wyraźnie piętnuje powszechnie przyjęta netykieta, czyli zbiór zasad obowiązujących w sieci.

Sposoby na komputerowy spam

Skoro wiemy już, co to jest spam i w jakiej formie może pojawić się w naszej skrzynce odbiorczej, warto poznać kilka prostych praktyk, które pomogą zredukować liczbę niechcianych wiadomości.

  1. Dokładnie sprawdzaj, gdzie i w jakim celu podajesz swój adres e-mail. Przeczytanie regulaminu przetwarzania danych może zaoszczędzić Ci wielu przykrych niespodzianek związanych ze spamem.
  2. Korzystaj z programów do obsługi poczty, które oferują wsparcie filtrów antyspamowych. Warto pomyśleć też o programie antywirusowym, który pomoże w wykryciu programów szpiegujących rozsyłanych w wiadomościach e-mail.
  3. Jeśli podajesz swój adres e-mail na stronie lub forum internetowym, skorzystaj ze „wstawek antyspamowych”. Chodzi o zastąpienie znaków słowami (np. zamiast „@„ piszemy „[at]” lub „[małpa]”). Adres można też uzupełnić adres o dodatkowy fragment tekstu (np. „nazwa@nazwadomeny.pl_usuń_ten_fragment”)

Aby skutecznie uniknąć spamowania i trollowania głównego konta pocztowego, warto zarejestrować drugi adres e-mail przeznaczony do mniej formalnych zastosowań. Dodatkowa skrzynka przyda się w przypadku serwisów i usług, które nie budzą naszego pełnego zaufania. Drugie konto pocztowe nie wymaga od nas regularnego sprawdzania wiadomości. Dodatkowy adres nie powinien też być w żaden sposób powiązany z prywatnymi danymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here