Mówi się, że komputer jest na tyle szybki, jak jego najwolniejszy element, co najczęściej dotyczy dysku twardego. W przypadku laptopów dysk twardy wpływa na głośność pracy urządzenia, jego nagrzewanie się czy długość działania bez zasilania. Sprawdźmy czym charakteryzuje się dysk SSD do laptopa i czy opłaca się kupić urządzenie z już wbudowanym dyskiem SSD?
SSD czy HDD – co bardziej opłaca się w laptopie?
Dyski HDD składają się z wielu ruchomych części, takich jak talerze, z których za pomocą specjalnej głowicy magnetycznej możemy odczytywać, jak i zapisywać dane. Mimo dość dużego postępu technologicznego zasada działania tego typu dysków nie uległa zmianie, a jedynie zwiększało się ich pojemność, bądź nieznacznie szybkość odczytu lub zapisu. Z czasem jednak te ruchome części zużywają się, a dodatkowo, w przypadku laptopów, są one narażone na różne wstrząsy i wibracje, które zakłócają ich poprawne działanie, co w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do utraty danych.
W przypadku dysków SSD mówimy o zupełnie innej technologii wytwarzania. Stworzono je w oparciu o pamięć Flash, która cechuje się najszybszym czasem zapisu i jest programowalna – oznacza to, że możemy usuwać albo dodawać do niej nowe dane. Dyski SSD do laptopów są znacznie mniejsze od tych HDD i dodatkowo nie posiadają żadnych ruchomych części, co eliminuje problemy z nadmiernymi wibracjami. Dzięki temu możemy bez przeszkód przenosić nasz laptop, gdy jest włączony, nie tracąc przy tym żadnych danych. Dodatkowo dysk SSD w laptopie zapewnia lepszą kulturę pracy – urządzenie pracuje ciszej i nie nagrzewa się zanadto.
Jeśli zdecydujemy się zainstalować na dysku SSD w laptopie system operacyjny, to przyspieszy on całe urządzenie, przez co skróci się czas uruchamiania większości aplikacji. Widać to szczególnie podczas otwierania folderów z dużą ilością mniejszych podfolderów – używając dysku HDD wszystko trwa bardzo długo, ale gdy tylko zdecydujemy się przesiąść się na dysk SSD, to różnica w tym aspekcie będzie wyraźnie odczuwalna.
Czym kierować się przy wyborze dysku SSD do laptopa?
Skoro wiemy już czemu dyski SSD do laptopów są znacznie lepszą i długoterminową inwestycją od dysków HDD, to czym kierować się przy ich wyborze? Oto kilka kryteriów, które warto uwzględnić:
– Rozmiar – na rynku jest cała gama laptopów – od tych dużych, przystosowanych do pracy na wysokich obrotach, po mniejsze i znacznie bardziej poręczne notebooki, używane do pracy w biurze. Warto dostosować rozmiar nowego dysku SSD do naszego aktualnego laptopa, ponieważ wymiana całego urządzenia nie jest zawsze konieczna.
-Szybkość działania – najważniejszy parametr, o jakim powinniśmy pamiętać przy zakupie. Podawany jest zazwyczaj w megabajtach na sekundę. Warto dobrać taki dysk, by jego szybkość zapisu i szybkość odczytu były możliwie największe.
-Pojemność – kolejny niezwykle istotna rzecz, którą należy uwzględnić przy zakupie, bowiem to od niej często uzależniona jest cena urządzenia. Dostępne są tutaj dwa podstawowe warianty uzależnione od tego, jaką rolę będzie pełnił dysk SSD w naszym laptopie. Pierwszy zakłada używanie dysku SSD o pojemności 265 GB jako pamięci zapasowej i dysku HDD jako pamięci głównej. Jest to najbardziej popularna opcja wśród większości użytkowników. Drugi wariant skierowany jest do osób, które chcą maksymalnie przyspieszyć swój laptop – zakup dysku SSD o pojemności 500 GB.
Podsumowanie
Dyski SSD w laptopach stają się powoli normą. Cenią je zarówno gracze, którzy wyciskają ze swoich podzespołów ostatnie soki, by osiągnąć możliwie najlepszą płynność rozgrywki, jak i osoby pracujące w biurach, tworząc przeróżne zestawienia czy prezentacje. Dzięki dyskom SSD możemy w łatwy i stosunkowo tani sposób przyspieszyć swojego laptopa, bez konieczności wydawania pieniędzy na nowy.