Ściana wizyjna stanowi jedno z najbardziej kompleksowych rozwiązań technologicznych, które można spotkać na rynku. W przypadku, gdy potrzebujemy jednocześnie przeglądać i analizować dużą ilość danych, ściana wizyjna będzie najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że człowiek najlepiej przetwarza informacje wizualne, a ściana wizyjna pozwala na zebranie wszystkich danych w wygodny sposób w jednym miejscu.
Powstanie ścian wizyjnych
Jeszcze nie tak dawno do analizy informacji w wielu przypadkach starczał pojedynczy monitor czy nawet plansza. Wraz z rozwojem technologii oraz koniecznością przetwarzania i analizy coraz większej ilości informacji pojawiła się potrzeba efektywniejszych i bardziej kompleksowych wizualizacji danych. Była to jedna z głównych przyczyn stworzenia ścian wizyjnych. Systemy te znacznie pomagają pracować nad większą ilością informacji wizualnej w tym samy czasie. Ułatwiają przy tym procesy decyzyjne oraz zarządzanie. W związku z tym znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych branżach i gałęziach przemysłu.
Zastosowanie ścian wizyjnych
Technologia ścian wizyjnych od początku znalazła szerokie zastosowanie. Jest powszechnie stosowana od lat w centrach zarządzania kryzysowego, przy scentralizowanym monitoringu czy przy usprawnianiu zarządzania procesami przemysłowymi.
Ściany wizyjne można jednak coraz częściej spotkać także w typowych przestrzeniach komercyjnych, jak recepcja czy nowoczesne przestrzenie biurowe. Nie można też zapominać o popularnym wykorzystaniu ścian wizyjnych na pokazach mody czy też koncertach, gdzie z ich pomocą jest tworzony niepowtarzalny charakter każdego eventu.
Ściany wizyjne – układ, wybór odpowiedniego sprzętu i mocowanie
Układy ścian wizyjnych powinny być indywidulanie stworzone do celów, do których mają służyć. Najczęściej są wybierane układy symetryczne, w których ilość monitorów w rzędzie jest równa ilości monitorów w kolumnie, aczkolwiek nie jest to regułą. W zastosowaniu komercyjnym (reklamowym) można także spotkać ściany wizyjne składające się zakrzywionych paneli, na co pozwala tzw. technologia OLED. Konstrukcje takie dają intrygujący efekt oraz zwracają na siebie uwagę.
Wybór odpowiedniego oprogramowania oraz sprzętu do zarządzania ścianami wizyjnymi jest ściśle zależny od stawianych mu wymagań. Proste systemy mogą być wykonane na podstawie zwykłego komputera i jego karty graficznej. W przypadku bardziej rozbudowanych ścian wizyjnych, które wizualizują dane z kilku lub kilkunastu źródeł najczęściej wymagane jest wykorzystanie odpowiedniego procesora graficznego. Takie rozbudowane ściany wideo znajdują m.in. zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym (zobacz tutaj), przy którym niezbędne jest szybkie działanie i jednoczesna praca nad informacjami pochodzącymi z wielu źródeł.
Niezwykle ważnym elementem przy instalacji ścian wizyjnych jest system mocowań oraz odpowiednie okablowanie. Wybór właściwych mocowań, to nieodłączna część procesu projektowania całego systemu. Ściany wizyjne mogą być przymocowane do konstrukcji stojących i ściennych, a nawet sufitowych. Stabilizacja monitorów ściany wizyjnej, to klucz do wygodnej pracy z systemem.
Zobacz:
Visioncube – profesjonalne ściany wizyjne
Podsumowanie
Ściany wizyjne charakteryzuje mnogość zastosowań i są obecnie wykorzystywane w wielu branżach. Pozwalają na lepszą wizualizację danych oraz mogą skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta.
Planując zakup ściany wizyjnej warto wybrać odpowiednią firmę, która kompleksowo zajmie się wyborem odpowiedniego sprzętu oraz jego instalacją. Pomoże ona dopasować poszczególne elementy systemu indywidualnie do potrzeb, tak aby całość perfekcyjnie wykonywała zadanie, do którego została przeznaczona.