Robotyzacja procesów biznesowych to sposób na nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem, dzięki wykorzystaniu współczesnych osiągnięć technologicznych. To też konieczność sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów oraz konkurencji.
Czym jest robotyzacja procesów biznesowych?
Robotyzacja w przypadku procesów biznesowych to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala obniżyć koszty back office firm, poprawić jakość produktów i danych, zmniejszyć liczbę błędów oraz usprawnić procesy wewnętrzne firmy tj jak na przykład:
- przepisywanie danych,
- wyszukiwanie danych w systemach,
- przesyłanie raportów z danymi.
Robotyzacja jest klasą oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych (Business Process Automation). Wiąże się to z korzystaniem w miejscu pracy z oprogramowania, który obsługuje zadania. Są to na ogół powtarzalne zadania, jakie wcześniej wykonywał pracownik. Robot nie posiada zdolności ludzkich, a jego zastosowanie wiąże się z określonym poziomem energetycznym.
Robotyzacja – proces opłacalny w przedsiębiorstwach
Robotyzacja jest opłacalnym i skutecznym procesem w przedsiębiorstwach, w których można zastąpić pracę człowieka przez maszynę. Dotyczy to obsługi powtarzalnych działań, które nie wymagają np. lokomocji i można je wykonywać np. na komputerze.
Eksperci wskazują, że nie należy obawiać się rozwiązania jakim jest robotyzacja, ponieważ wdrożenie takich rozwiązań w przedsiębiorstwach nie wiąże się z koniecznością znacznych modyfikacji w systemach informatycznych, interfejsach ani przebudowy procesów obecnie istniejących. Narzędzia, które mają zastosowanie w procesie robotyzacji działają w oparciu o logikę biznesową w formie aplikacji.
Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki zautomatyzowaniu części procesów np. księgowości pracownicy nie muszą wykonywać powtarzalnych, monotonnych czynności. Zamiast tego mogą skupić się na zadaniach, których robot nie wykona, związanych np.z lokomocją lub analizą, obsługą klienta i innych, o znacznie większej wartości.
Robotyzacja – współpraca człowieka z maszynami
Coraz częściej uważa się, że robotyzacja nie zabiera obecnych miejsc pracy, ale pozwala połączyć pracę automatów z pracą ludzkich rąk, a nawet spowodować, że będzie ona mniej męcząca.
Rozwiązania RPA coraz częściej są wyposażane w sztuczną inteligencję i możliwość uczenia maszynowego. Daje to możliwości ich stosowania na jeszcze szerszą skalę.
Specjaliści wskazują, że nie należy obawiać się rozwiązań RPA, które na co dzień umożliwiają realizację zadań między współczesnymi systemami informatycznymi, bez konieczności ingerencji człowieka. Więcej na temat tego zagadnienia można znaleźć w sieci, na stronie: www.pirxonrobot.com.